سایر

نهال‌های مقاوم به شرایط آب و هوایی: چگونه بهترین گزینه را انتخاب کنیم؟ انواع نهال میوه

 آیا با نهال‌های مقاوم به شرایط آب و هوایی آشنا آشنایی دارید؟ می‌دانید چگونه بهترین گزینه را انتخاب کنید؟ به این موضوع توجه داشته باشید هرچه مقاومت انواع نهال میوه در برابر تنش‌های محیطی و  اکوسیستم منطقه بیشتر باشد به همان اندازه هزینه‌ای که صرف خرید نهاده‌های مختلف برای تقویت درخت‌ها خواهید کرد کاهش چشمگیری پیدا می‌کند؛ کاهش هزینه‌های مراقبت و نگهداری از درختان یعنی افزایش درآمد سالانه شما؛ در ادامه همراه ما باشید تا مقاوم‌ترین درخت ایران و درختان مقاوم به تنش‌های کم آبی، شوری و ارتفاع را به شما معرفی کنیم.

- نهال‌های مقاوم به شرایط آب و هوایی: چگونه بهترین گزینه را انتخاب کنیم؟ انواع نهال میوه

چگونه بهترین نهال‌های مقاوم به شرایط آب و هوایی را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین نهال‌های مقاوم به شرایط آب و هوایی را انتخاب کنیم؟ برای انتخاب انواع نهال میوه مقاوم به شرایط آب و هوایی، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • تحقیق و بررسی: تحقیق کرده و اطلاعات لازم را درباره شرایط آب و هوایی منطقه‌ی خود جمع آوری کنید؛ شرایط آب و هوایی ممکن است شامل نوع خاک، مقادیر بارندگی، دما و تغییرات آب و هوا باشد.
 • شناخت نیازهای نهال‌ها: نهال‌های مختلف را بررسی کرده و نیازهایی از جمله نیاز به نور، آب، خاک و دما را بدانید، اطلاعاتی که در مرحله قبل جمع آوری کرده‌اید را با نیازهای مختلف نهال‌ها مقایسه کنید.
 • انتخاب و خرید نهال‌ های مقاوم: براساس اطلاعات جمع آوری شده در مراحل قبل، به دنبال نهال‌هایی بگردید که به خوبی با شرایط آب و هوایی منطقه‌ی خود سازگار باشند؛ برخی از نهال‌ها مقاوم به خشکی، سرما، گرما یا شرایط خاص دیگر هستند.
 • مشورت با متخصصان نهالستان: اگر هنوز شک دارید یا به دنبال راهنمایی دقیق‌تر هستید، به متخصصان نهالستان، مهندسین کشاورزی مجرب مرکز تحقیقاتی کشاورزی در سایت paliznahal.ir مراجعه کنید. 

مقاوم ترین درخت ایران

خوشبختانه انواع نهال میوه مقاوم در کشور ایران زیاد بوده و کشاورزان به راحتی می‌توانند در مناطق سردسیری و گرمسیری؛ مناطق خشک و مرطوب؛ مناطق پست و کوهستانی، به احداث باغ مدرن پرداخته و سوددهی بالایی داشته باشند، مقاوم‌ترین درخت ایران عبارتند:

 • درختان خشکبار مخصوصاً درخت گردو، بادام، پسته و فندق جزو مقاوم‌ترین درختان شناخته شده و آمار فروش نهال خشکبار در گرم‌ترین و سردترین منطقه کشور بالا هست.
 • درختان سیب و انگور جزوه درختان مقاوم سردسیری محسوب می‌شود.
 • درخت زرشک و انجیر جزو درختان مقاوم برای مناطق گرمسیری و بیابانی هست.

درختان مقاوم به کم آبی و سرما

بعضی ویژگی‌های طبیعی برای برخی از درختان تکامل یافته و درختان مقاوم به کم آبی و سرما عبارتند از:

 •  ساختار فیزیکی مناسب: 

درختان سردسیری ساختار فیزیکی خاص داشته و به آن‌ها کمک می‌کند در شرایط سرما و خشکی زنده بمانند؛ مثلاً پوسته بیرونی درختان که در خطر تخریب سرما هستند، به صورت پوسته‌ای سفت و محافظ تحت عنوان جدار ساختاری ویژه مانند رگ‌های چوبی پوشیده شده‌اند.

 • مقاومت در برابر شکست: 

انواع نهال میوه سردسیری مقاومت قابل توجهی در برابر شکست دارند، این مقاومت غالباً به واسطه وجود بافت‌های انعطاف‌پذیری درونی، مجموعه رگ‌های چوبی و به تعداد زیادی فضای توسعه‌دهنده استخوانی به وجود می‌آید.

 • جذب و بهره‌برداری از آب: 

در خرید نهال سردسیری به سیستم ریشه زایی آن توجه کنید؛ سیستم ریشه‌ای عمیق و گسترده‌ای کمک می‌کند آب را به طور موثری جذب کرده و در برابر تبخیر تلفات کمتری داشته باشند.

 • مقاومت در برابر سرمای زمستانی:

 انواع نهال میوه برای مقاومت در برابر سرمای زمستانی، استراتژی‌های متنوعی را دارند؛ برخی از درختان با انقباض رگ‌های خود، آب و مواد مغذی را از بین می‌برند تا در برابر سرما دچار یخ زدگی نشوند.

- نهال‌های مقاوم به شرایط آب و هوایی: چگونه بهترین گزینه را انتخاب کنیم؟ انواع نهال میوه

درختان مقاوم به کم آبی و گرما

درختان مقاوم به کم آبی و گرما ویژگی‌های مختلفی دارند و عبارتند از:

 • ساختار فیزیکی:

 برخی درختان گرمغ ساختار فیزیکی خاصی داشته و به آنها کمک می‌کند تا در شرایط خشک و گرم، آب و تغذیه را به خوبی حفظ کنند، مثلا ساختار برگ‌ها و بادبان‌های بزرگی هستند که تبخیر را کاهش داده و ذخیره می‌کنند.

 •  سیستم ریشه زایی: 

سیستم ریشه زایی انواع نهال میوه بسیار حیاتی است؛ برخی درختان دارای ریشه‌های عمیق و گسترده‌ای هستند و به آنها کمک می‌کند تا آب را از لایه‌های عمیق خاک جذب کنند؛ ابن ریشه‌ها به عنوان سامانه حفاظتی عمل کرده و به طور مستقیم تغییرات دما و رطوبت را در خاک تحمل می‌کند.

 • تنوع ژنتیکی:

  برخی از ارقام درختان به طور طبیعی به محیط‌های گرم و خشک سازگار بوده و توانایی سازگاری و تطابق ژنتیکی با محیط را دارند.

 • عوامل فیزیولوژیکی: 

انواع نهال میوه گرمسیری قادر به تنظیم و کنترل فعالیت متابولیک و تنش‌های فیزیکی و شیمیایی در شرایط تنش حرارتی و خشکی هستند؛ کارشناسان نهالستان فروش نهال‌ گرمسیری را با توجه به اکوسیستم منطقه شما معرفی می‌کنند.

مقاوم ترین درختان به باد

باد می‌تواند به درختان آسیب بزند:

 • قدرت و سرعت باد باعث شکستن شاخه‌ها یا حتی سقوط کامل درخت می‌شود.
 • باعث تبخیر سریع آب از تنه و برگ درختان شده و تنش خشکی ایجاد می‌کند.

✓برخی درختان با سیستم ریشه‌های قوی توانایی مقاومت در برابر باد را دارند؛ درختانی مانند گلابی با ریشه‌های عمیق و قوی مقاومت بهتری در مقابل باد دارند. 

✓ برخی از درختان مانند صنوبر و بید دارای ساقه‌های محکم و انعطاف‌پذیر هستند، این ساقه‌ها می‌توانند فشار باد را تحمل کرده و از شکستن جلوگیری کنند.

✓اندازه و شکل درختان نیز می‌تواند تأثیر زیادی بر مقاومت در برابر باد داشته باش،  درختان پایه کوتاه مانند درخت گردو و درخت سیب در برابر باد مقاوم هستند.

درختان مقاوم به شوری

درختان مقاوم به شوری مانند درخت بادام، درخت پسته، درخت انگور و درخت سیبرا بشناسید، شوری خاک و آب ممکن است بر نهال‌ها تأثیرات منفی دارد:

 1.  در مورد شوری خاک، اگر سطح شوری خاک افزایش یابد، ممکن است باعث مشکلاتی مانند خشک شدن واسطه‌ها در خاک شود. علاوه بر آن، برخی املاح در سطوح بالاتر خاک قادر به جذب آب نیستند و می‌توانند نیاز آبی نهال را برطرف نکنند.
 2. آب شور باعث اختلال در فرآیند جذب آب و انتقال مواد مغذی در نهال می‌شود، این مسئله باعث تنش در انواع نهال میوه شده و در نتیجه رشد و توسعه آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ علاوه بر این، آب شور باعث خشک شدن ریشه‌ها می‌شود.

درختان برای مناطق کوهستانی

البته ارتفاع نیز یکی از عواملی هست که  انواع نهال میوه باید مقاومت زیادی از خود نشان دهد؛ به طور مثال درختان سیب ارتفاع محدودیت ارتفاعی دارند این درختان در ارتفاع ۷۰۰ تا ۱۷۰۰ متر رشد کرده و در ارتفاع بالاتر دچار تنش می‌شوند؛  شناختن درختان برای مناطق کوهستانی به باغبانان کمک می‌کند تا نهال‌های مقاوم را خریداری کنند که تلفات کمتری داشته باشد، به طور مثال نهال گردو ژنوتیپ، نهال انگور و نهال گل محمدی هیچگونه محدودیت ارتفاعی ندارد.

کلام آخر

ما در این مقاله اطلاعات کاملی در مورد مقاومت درختان در برابر تنش‌های مختلف محیطی به شما ارائه دادیم، برای شناختن انواع نهال میوه و آشنایی با قیمت نهال میوه می‌توانید به سایت‌های تخصصی و معتبر بزرگترین نهالستان کشور مراجعه کنید.

تماس با پالیز نهال:

09144501003

09144501009

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا