احکام شرعی

ازدواج میان ادیان مختلف

- ازدواج میان ادیان مختلف

باشکوه و پربرکت‌ترین اعمال انسانی ازدواج است. این مراسم مقدس، به دو انسان امکان می‌دهد تا در کنار یکدیگر، زندگی را به اشتراک بگذارند و در مسیر تکمیل و توسعه همدیگر همراهی کنند.

در عرفان اسلام، ازدواج به عنوان یکی از سنن الهی و سازشی برای ایجاد آرامش و خوشبختی در جامعه، مورد تاکید قرار دارد.

در فقه امامیه (مکتب شیعه) ازدواج مسلمان با غیرمسلمان در حالت کلی غیرمجاز تلقی می‌شود. اما در برخی شرایط خاص برخی از مراجع تقلید ممکن است به ازدواج مسلمان با غیرمسلمان اجازه دهند. اما این اجازه معمولا به وجود شرایط خاص و رعایت ملاحظاتی وابسته است.

انواع غیرمسلمان ها

غیرمسلمانان به مجموعه‌ای از افراد اشاره دارد که دین آن‌ها اسلام نیست. این شامل افرادی از ادیان دیگر می‌شود، از جمله:

 1. مسیحیان: افرادی که دین مسیحیت را انتخاب کرده‌اند، مسیحیان نامیده می‌شوند. این شامل زیرشاخه‌های مختلفی مانند کاتولیک، پروتستان، ارتدکس و غیره می‌شود.
 2. یهودیان: افرادی که دین یهودیت را انتخاب کرده‌اند، یهودیان نامیده می‌شوند. آن‌ها به تورات (کتاب مقدس یهودیان) معتقدند و دین خاص خود را دنبال می‌کنند.
 3. هندوها: هندوها عمدتاً در هندوستان و نپال زندگی می‌کنند و به دین هندوئیسم پیروی می‌کنند. هندوئیسم یکی از قدیمی‌ترین ادیان جهان است و به تفکیک سلسله متحدانه‌ها، گروه‌ها و جنبش‌های مختلف بسیار پیچیده است.
 4. بوداییان: بوداییان از دین بوداپرستی پیروی می‌کنند. این دین حاصل تعالیم بودا (یا سیدارتا گاتاما) است و بیشتر در آسیا، به خصوص در کشورهایی مانند چین، ژاپن، ویتنام و تایلند پیروی می‌شود.
 5. سیکها: سیکها دینی را دنبال می‌کنند که در قرن ۱۵ در منطقه پنجاب در هند تأسیس شد. آن‌ها به تعالیم گورو نانک و گورو گرانت ساهب پیروی می‌کنند.
 6. بهاییان: بهاییان پیروان دین بهائیت هستند که در قرن ۱۹ توسط بهاءالله تأسیس شد. این دین تکاملی است که از تعالیم ادیان قبلی، از جمله اسلام، مسیحیت، یهودیت و زرتشتی استفاده می‌کند.

این فقط چند نمونه از ادیانی هستند که می‌تواند توسط افراد غیرمسلمان دنبال شود. جامعه غیرمسلمانان شامل تنوع بسیاری از ادیان و مذاهب است که در سراسر جهان پراکنده هستند.

در بزرگ‌ترین مرجع حقوقی ایران می‌توانید اطلاعات بیشتری را در این خصوص دریافت نمایید.

ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان

در اسلام ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان غیرمجاز است. این حکم در آیات قرآن و روایات پیامبر اسلام (ص) و ائمه معصومین (ع) آمده است. در آیه 221 سوره بقره خداوند می‌فرماید: وَلَا تُنکِحُوا الْمُشْرِکَاتِ حَتَّى یُؤْمِنَّ وَلَأَمَةٌ مُؤْمِنَةٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکَةٍ وَلَوْ أَعْجَبَتْکُمْ وَلَا تُنکِحُوا الْمُشْرِکِینَ حَتَّى یُؤْمِنُوا وَلَعَبْدٌ مُؤْمِنٌ خَیْرٌ مِنْ مُشْرِکٍ وَلَوْ أَعْجَبَکُمْ أُولَئِکَ یَدْعُونَ إِلَى النَّارِ وَاللَّهُ یَدْعُو إِلَى الْجَنَّةِ وَالْمَغْفِرَةِ بِإِذْنِهِ وَیُبَیِّنُ آیاتِهِ لِلنَّاسِ لَعَلَّهُمْ یَتَذَکَّرُونَ

زنان مشرک را به عقد نکاح خود در نیاورید، مگر آن که ایمان بیاورند. و زنی با ایمان از زن مشرک هرچند شما را خوشایند باشد بهتر است و مردان مشرک را به عقد نکاح خود در نیاورید، مگر آنکه ایمان بیاورند و بنده با ایمان از مرد مشرک هرچند شما را خوشایند باشد بهتر است. آنان به سوی آتش دعوت می‌کنند و خداوند به سوی بهشت و آمرزش به فرمان خویش دعوت می‌کند و آیات خود را برای مردم روشن می‌کند، شاید متذکر شوند.

در این آیه خداوند صراحتا ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان را غیرمجاز می‌داند. در روایات نیز بر این حکم تأکید شده است. پیامبر اسلام (ص) فرمودند: لا تنکح المسلمة المشرک، ولا المشرک المسلمة

زن مسلمان را به عقد مرد مشرک در نیاورید و مرد مشرک را به عقد زن مسلمان در نیاورید.

این حکم دلایل مختلفی دارد. یکی از این دلایل حفظ دین و اعتقادات زن مسلمان است. مرد غیر مسلمان ممکن است زن مسلمان را به دین خود دعوت کند و یا مانع از انجام واجبات دینی او شود. همچنین ممکن است فرزند حاصل از این ازدواج، دین پدر را داشته باشد و از دین مادر دور شود. دلیل دیگر این حکم حفظ صلح و آرامش در خانواده است. اختلافات دینی می‌تواند باعث بروز مشکلات و درگیری‌های زیادی در خانواده شود.

البته این حکم مطلق نیست و در برخی موارد ممکن است استثنائاتی داشته باشد. به عنوان مثال اگر مرد غیر مسلمان، فردی صالح و نیکوکار باشد و قصد داشته باشد زن مسلمان را به دین خود دعوت کند ممکن است ازدواج آن دو مجاز باشد.

همچنین اگر زن مسلمان از دین خود خارج شده باشد و به دین مرد غیر مسلمان گرویده باشد، ازدواج آن دو اشکالی ندارد. در قانون مدنی ایران نیز ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان ممنوع است. طبق ماده 1059 قانون مدنی نکاح زن مسلمان ایرانی با مرد غیر مسلمان جایز نیست.

استثنائات در حکم ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان

در برخی موارد ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان مجاز است این موارد عبارتند از: اگر مرد غیر مسلمان اهل کتاب باشد یعنی یهودی یا مسیحی باشد. در این صورت ازدواج با او مجاز است اما زن مسلمان باید به مرد غیر مسلمان اجازه دهد که دین او را آزادانه انتخاب کند.

اگر مرد غیر مسلمان از نظر اخلاقی و اعتقادی، فردی شایسته باشد و احتمال گمراهی زن مسلمان از او کم باشد. در این صورت، ازدواج با او مجاز است، اما زن مسلمان باید از او بخواهد که دین اسلام را بپذیرد.

حکم ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان در ایران

در قانون مدنی ایران ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان مطلقا ممنوع است. ماده 1059 قانون مدنی ایران می‌گوید، نکاح زن ایرانی با تبعه خارجه جایز نیست مگر در موارد ذیل:

 • تبعه خارجه مسلمان باشد.
 • تبعه خارجه اهل کتاب باشد و از مادر مسلمان متولد شده باشد.
 • تبعه خارجه از زن مسلمانی که مقیم ایران است، متولد شده باشد.

بنابراین بر اساس قانون مدنی ایران ازدواج زن مسلمان با مرد غیر مسلمان حتی اگر مرد غیر مسلمان اهل کتاب باشد ممنوع است.

ازدواج زن مسلمان با مرد مسیحی

در اسلام ازدواج زن مسلمان با مرد مسیحی به طور کلی غیرمجاز است. اما در برخی موارد، ازدواج با مرد مسیحی مجاز است. اگر مرد مسیحی از نظر اخلاقی و اعتقادی، فردی شایسته باشد و احتمال گمراهی زن مسلمان از او کم باشد. در این صورت، ازدواج با او مجاز است اما زن مسلمان باید از او بخواهد که دین اسلام را بپذیرد. در این موارد زن مسلمان باید شرایط زیر را رعایت کند:

 • باید از مرد مسیحی بخواهد که دین اسلام را بپذیرد.
 • باید اجازه دهد که مرد مسیحی، دین خود را آزادانه انتخاب کند.
 • نباید به مرد مسیحی اجازه دهد که او را از دین اسلام دور کند.

حکم ازدواج زن مسلمان با مرد مسیحی در اسلام و قانون مدنی ایران متفاوت است. در اسلام، این ازدواج در برخی موارد مجاز است، اما در قانون مدنی ایران این ازدواج مطلقاً ممنوع است.

ازدواج مسلمان با غیرمسلمان در قانون اسلامی

در قانون اسلامی ازدواج مسلمان با غیرمسلمان به طور کلی غیرمجاز است. این موضوع در فقه اسلامی با نام “نکاح مختلط” شناخته می‌شود. بر اساس تفسیرهای اکثر مکتب‌های فقهی مسلمان مرد تنها مجاز به ازدواج با مسلمان یا آحاد کتاب (یعنی زنان مسیحی و یهودی) است در حالی که زن مسلمان تنها می‌تواند با مسلمان ازدواج کند.

این محدودیت در ازدواج بین دین‌ها در قانون اسلامی بر پایه مبانی دینی و فقهی استوار است. دلیل اصلی این محدودیت، حفظ هماهنگی در ارزش‌ها، عقاید و زندگی اجتماعی است. مسلمانان باور دارند که ازدواج بین دین‌ها می‌تواند به مشکلات فرهنگی، دینی و خانوادگی منجر شود و همین امر می‌تواند زندگی زوجین را تحت تاثیر قرار دهد.

با این حال در برخی کشورها و با توجه به تفسیرهای مختلف، ممکن است قوانین مربوط به ازدواج مختلط تغییر کند. به عنوان مثال در برخی کشورهای اسلامی مانند ترکیه و مالزی ازدواج مختلط در برخی شرایط ممکن است با موافقت و شرایط خاص امکان پذیر باشد. همچنین در برخی کشورها قوانین مدنی بر ازدواج تأثیرگذار هستند و ممکن است بر اساس آن‌ها ازدواج مختلط مجاز باشد.

شروط ازدواج مسلمان با غیرمسلمان

در قانون اسلامی ازدواج مسلمان با غیرمسلمان به طور کلی غیرمجاز است. اما در برخی موارد خاص و با شرایط خاص، ممکن است در برخی از مکتب‌های فقهی تفسیرهایی وجود داشته باشد که به ازدواج مسلمان با غیرمسلمان اجازه دهند. این تفسیرها به عنوان استثناهای نادر در نظر گرفته می‌شوند و در برخی مواقع با وجود شرایط خاص و موافقت اطراف قابل انجام هستند.

به عنوان مثال در برخی از مکتب‌های فقهی شیعه ازدواج مسلمان مرد با غیرمسلمان ممکن است در صورتی که همسر غیرمسلمان توافق کند که فرزندان از این ازدواج به دین اسلام بپیوندند مجاز باشد. اما در این حالت نیز برخی مراجع دینی ممکن است شرایط دیگری را برای این نوع ازدواج تعیین کنند.

ازدواج با غیر مسلمان در فقه امامیه

در فقه امامیه (مکتب شیعه)، ازدواج مسلمان با غیرمسلمان از طریق تفسیرها و ملاحظات مختلف مورد بحث و بررسی قرار گرفته است. در این مکتب در اصل ازدواج مسلمان با غیرمسلمان غیرمجاز است. اما برخی مراجع تقلید در شرایط خاص و با شرایط معینی ممکن است به ازدواج مسلمان با غیرمسلمان اجازه دهند.

مرجعیت‌های فقهی شیعه بر این امر تاکید دارند که در اینگونه موارد همسر غیرمسلمان موافقت کند که فرزندان از این ازدواج به دین اسلام بپیوندند. همچنین برخی از شرایط دیگر که ممکن است برای این نوع ازدواج تعیین شود عبارتند از:

 1. عقد نکاح با اجازه و نظر مرجع تقلید: برخی از مراجع تقلید ممکن است در شرایط خاصی به ازدواج مسلمان با غیرمسلمان اجازه دهند، اما با شرایط و ملاحظات خاصی که باید رعایت شود.
 2. موافقت همسر غیرمسلمان: در صورتی که همسر غیرمسلمان توافق کند که فرزندان ازدواج به دین اسلام بپیوندند برخی مراجع تقلید ممکن است ازدواج را مجاز بدانند.

مهم است به این نکته توجه کنید که تفسیرها و شرایط مربوط به ازدواج مسلمان با غیرمسلمان در مذهب شیعه بین مراجع تقلید ممکن است متفاوت باشد.

- ازدواج میان ادیان مختلف

مسلمان شدن زن یا شوهر کافر

در اسلام ازدواج مسلمان با غیرمسلمان به طور کلی مورد ممنوعیت قرار می‌گیرد. آیات قرآنی و روایات اسلامی به طور صریح بیان می‌کنند که برای یک مسلمان مرد ازدواج با یک زن کافر ممنوع است. در صورتی که مرد مسلمان ازدواج کند زن باید اسلام را پذیرفته و به مذهب اسلامی بپیوندد. این درخواست نیز باید به طور آزادانه و بدون هرگونه اجبار انجام شود.

در مورد زن مسلمان و شوهر کافر نیز اسلام استثناء خاصی برای ازدواج با غیرمسلمان قائل نشده است. ازدواج یک زن مسلمان با مردی که دین دیگری را انتخاب کرده است از دیدگاه شرعی مورد تایید نمی‌باشد.

ممنوعیت ازدواج مسلمان با غیرمسلمان در اسلام دلیل‌های متعددی دارد، از جمله حفظ هویت دینی و فرهنگی، حفظ وحدت خانواده و به منظور تسهیل زندگی مشترک و همدلی در خانواده. این ممنوعیت به منظور جلوگیری از احتمال تلاطم و مشکلاتی که ممکن است در آینده در زندگی خانواده به وجود آید، تعیین شده است.

مهم است توجه داشته باشید که این ممنوعیت در ازدواج مسلمان با غیرمسلمان برای حفظ وحدت خانواده و ارزش‌های دینی است و تصمیم‌گیری نهایی در این زمینه بر عهده فرد واقعیت است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا