پزشکی و سلامت

انحراف بینی چیست و چه زمانی برای رفع آن به جراحی نیاز است؟

جراحی زیبایی - انحراف بینی چیست و چه زمانی برای رفع آن به جراحی نیاز است؟

دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است با گرفتگی بینی، خواب ضعیف یا مشکل تنفس از طریق بینی دست و پنجه نرم کنید. انحراف بینی یکی از اون مشکلات است.

ممکنه آلرژی باشه؟ عفونت سینوسی؟ ممکنه کلا چیز دیگه ای باشه

دکتر حمیدرضا راستی، پزشک گوش، حلق و بینی متخصص در جراحی ترمیمی و جراحی پلاستیک صورت در تهرام، می گوید: بسیاری از مردم فکر می کنند که علائم طولانی مدت بینی مربوط به آلرژی یا داشتن سینوس های مشکل دار است. معلوم شد که دلیل شماره 1 گرفتگی یا آبریزش بینی افراد در واقع انسداد بینی است و علت شماره 1 انسداد بینی انحراف بینی است.

به همین دلیل است که متخصصان گوش و حلق و بینی مانند توصیه می کنند برای مشکلات مزمن بینی به متخصص مراجعه کنید. و اگر علت علائم شما انحراف بینی باشد، گوش و حلق و بینی تنها متخصصی است که می تواند به شما کمک کند.

انحراف بینی چیست؟

 سپتوم یا تیغه بینی دیواره نازکی از استخوان، غضروف و بافت است که دو مجرای بینی ما را از هم جدا می کند. هنگامی که جابجا شده یا خارج از مرکز است، به طوری که مجرای بینی ناهموار باشد، آن را انحراف بینی می نامیم.

سپتوم می تواند از یک طرف یا طرف دیگر منحرف شود، اما همچنین می تواند از هر دو طرف در نقاط مختلف ناهموار باشد – به عنوان مثال، انحنای S شکل سپتوم.

صرف نظر از اینکه در کجا یا در چند نقطه رخ می دهد، هر گونه انحراف تیغه بینی می تواند مجرای بینی را مسدود کرده و منجر به مشکلاتی شود، به خصوص اگر سپتوم بسیار کج باشد.

علائم انحراف بینی

گرفتگی بینی (یک یا هر دو طرف)

مشکل در تنفس از طریق بینی

تنفس دهان، به خصوص در حین ورزش قابل توجه است

مشکل خواب و خروپف

بروز بیشتر خونریزی بینی و عفونت بینی

سردرد

حس بویایی ضعیف

چکه بعد از بینی یا آبریزش بینی

آبریزش مزمن بینی، به ویژه، اغلب با مشکلات آلرژی اشتباه گرفته می شود – در حالی که در واقع، اغلب نشانه ای از انحراف تیغه بینی است.

 زمانی که تیغه بینی منحرف می شود، هوای اضافی دریافتی از یک طرف می تواند پوشش بینی را خشک کند. بدن شما با ساخت مخاط بیشتر با این مشکل مقابله می کند که منجر به آبریزش بینی می شود.

امیدواریم تمامی سوالات شما را پاسه داده باشیم یافتن بهترین جراح بینی استخوانی در تهران یکی از دغدغه های اصلی نیازمندان به جراحی بینی است در این مورد شما می توانید سری به سایت دکتر حمیدرضا راستی بزنید.

جراحی زیبایی - انحراف بینی چیست و چه زمانی برای رفع آن به جراحی نیاز است؟

چگونه متوجه شوید که انحراف بینی دارید؟

یک فرد ممکن است با انحراف تیغه بینی متولد شود، اما انحراف می تواند در نتیجه شکستگی یا آسیب، مانند کسانی که در ورزش یا در تصادف اتومبیل متحمل شده اند، رخ دهد.

حتی اگر بینی شما نشکند، آسیب ضربه می تواند شکل غضروف انعطاف پذیری که تیغه بینی را تشکیل می دهد، تغییر دهد. “علاوه بر این، یک آسیب می تواند بر نحوه رشد تیغه بینی در آینده تأثیر بگذارد. این به ویژه در مورد آسیب هایی که در دوران کودکی ایجاد می شود صادق است، زیرا غضروف و استخوان در کودکان اسفنجی تر هستند و راحت تر تغییر شکل می دهد.

برخی از انحراف بینی را می توان به راحتی مشاهده کرد: یک سوراخ بینی می تواند بزرگتر از دیگری ظاهر شود، فقط به پایین بینی نگاه کنید. یا ناهمواری مجرای بینی با نگاه کردن به بینی مشهود است. اما در بسیاری از موارد، انحرافات چندان قابل دید نیستند.

 حفره بینی و مجرای بینی شما حدود سه یا چهار سانتی متر به سمت داخل کشیده می شوند تا به هدایت هوا به سمت ریه ها کمک کنند. انحراف در هر نقطه از تیغه بینی می تواند علائم ایجاد کند.

به همین دلیل است که بهترین اقدام برای کسانی که علائم انحراف بینی را تجربه می کنند، مشورت با پزشک گوش و حلق و بینی است. این متخصصان ابزارهای مورد نیاز برای رد یا تایید انحراف بینی و همچنین تعیین شدت آن در صورت تشخیص وجود دارند.

انحراف بینی چگونه درمان می شود؟

نحوه برطرف کردن علائم انحراف بینی به شدت بستگی دارد.

بخش بزرگی از اولین مشاوره تعیین این است که آیا مشکل خفیف است و می توان آن را به صورت پزشکی درمان کرد یا یک مشکل ساختاری جدی وجود دارد که باید با جراحی برطرف شود.  با استفاده از آندوسکوپ و چراغ برای مشاهده تیغه بینی ، و همچنین گاهی اوقات با اشعه ایکس یا سی‌تی اسکن لازم می شود.

انحرافات جزئی که منجر به گرفتگی خفیف یا مشکلات تنفسی می شوند اغلب می توانند به صورت دارویی برطرف شوند – از طریق اسپری های استروئیدی بینی، ضد گرفتگی ها یا آنتی هیستامین ها. اگرچه این داروها مشکل را برطرف نمی کنند.

جراحی انحراف بینی – که سپتوپلاستی نیز نامیده می شود – تنها راه حل واقعی برای انحراف بینی است. این جراحی  یک عمل سرپایی است که حدود یک ساعت طول می کشد.

دکتر حمیدرضا راستی می گویند: در طول جراحی انحراف بینی ، ما شما را می‌خوابانیم و با استفاده از تکنیک‌های سنتی یا آندوسکوپ‌ها، هر دو با استفاده از ابزارهای جراحی خاص، مشکلات ساختاری تیغه بینی را اصلاح می‌کنیم».

فکر می‌کنم داستان‌های قدیمی درباره وحشتناک بودن این جراحی وجود دارد، اما واقعاً دیگر در مورد پزشکی مدرن اینطور نیست. “ما هیچ استخوانی را نمی شکنیم. 

امیدواریم تمامی سوالات شما را پاسه داده باشیم یافتن بهترین جراح بینی ترمیمی در تهران یکی از دغدغه های اصلی نیازمندان به جراحی بینی است در این مورد شما می توانید سری به سایت دکتر حمیدرضا راستی بزنید.

چه زمانی جراحی انحراف بینی ضروری است؟

بسیاری از افراد مبتلا به انحراف تیغه بینی تسکین علائم را از طریق داروها کافی می دانند و نیازی به جراحی ندارند. به همین دلیل، درمان تقریباً همیشه با صحبت با یک پزشک آغاز می شود.

اما برای افرادی که مشکلات ساختاری بزرگی دارند یا به داروها پاسخ نمی دهند، احتمالاً جراحی مورد نیاز است.

فقط چند ماه طول می‌کشد تا مشخص شود آیا داروها برای درمان مشکل خاص یک فرد کافی هستند یا خیر». اینکه آیا جراحی برای شما مناسب است یا نه فقط به شدت انسداد شما بستگی ندارد. 

بینی شما یک بخش بسیار ضروری از بدن شما است و داشتن مشکلات مزمن بینی می تواند واقعاً بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد. بسیاری از بازخوردهایی که من از بیماران بعد از جراحی دریافت می‌کنم به این موضوع مربوط می‌شود که آنها در حال حاضر چگونه می‌توانند نفس بکشند، چقدر بهتر می‌خوابند یا اینکه چگونه ورزش آنها بهبود یافته است.»

یکی دیگر از مزایای جراحی انحراف بینی این است که می توان آن را با سایر جراحی های بینی که ممکن است مورد نیاز یا دلخواه باشد، ترکیب شود، مانند:

رینوپلاستی

جراحی آندوسکوپی سینوس
جراحی توربینات
جراحی ترمیم دریچه بینی
DISE 

همچنین می توان جراحی انحراف بینی را با رینوپلاستی ترکیب کرد، یک جراحی زیبایی که در آن شکل بینی را برای بهبود ظاهر آن تغییر می دهیم»این یک گزینه بسیار محبوب برای بسیاری از بیماران است. در حالی که طول مدت جراحی را طولانی تر می کند و هزینه را افزایش می دهد، زمان بهبودی به طور کلی مانند جراحی انحراف بینی به تنهایی است.

بعد از جراحی انحراف تیغه بینی چه می شود؟

به عنوان یک جراحی سرپایی، پس از جراحی انحراف بینی ، هیچ اقامت و بستری در بیمارستان وجود ندارد. اگرچه هنوز یک دوره نقاهت وجود دارد – که اواخر همان روز در خانه شروع می شود.

شما باید در چند روز اول استراحت کنید و راحت باشید، اما لازم نیست تمام مدت در رختخواب بنشینید. شما باید حد آقل یک هفته از کار و تمامی فعالیت ها فاصله بگیرید. و به فکر سلامتی و بهبود بینی خود باشید.

پس از هفته اول، جراح شما به صورت دوره ای ناحیه جراحی را بررسی کرده و بینی شما را مورد بررسی قرار می دهد. همچنین باید برای چند هفته از ورزش کامل خودداری کنید و تا زمانی که جراح به شما تأیید نکند که همه چیز خوب شده است، نمی‌توانید بینی خود را فین کنید.

کاهش علائم را می توان در کمتر از سه تا چهار هفته مشاهده کرد.

اگر سپتوپلاستی به درستی انجام شود، میزان موفقیت بسیار بالایی دارد.  زیبایی این جراحی این است که وقتی سپتوم ثابت و صاف شد، تقریباً همیشه برای تمام عمر ثابت می ماند.

اگرچه در موارد نادری، غضروف اصلاح شده می تواند حافظه ساختاری خود را حفظ کرده و به حالت کج خود بازگردد. اما در حالی که برخی از سپتوپلاستی ها باید اصلاح شوند اما بسیار درصد این مشکل کم است.

امیدواریم تمامی سوالات شما را پاسه داده باشیم یافتن بهترین جراح بینی در تهران یکی از دغدغه های اصلی نیازمندان به جراحی بینی است در این مورد شما می توانید سری به سایت دکتر حمیدرضا راستی بزنید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا