اخبار ورزشی

پرونده فساد مس رفسنجان به کجا رسید؟ جزئیات جدید پرونده فساد مالی باشگاه مس رفسنجان

فساد مالی باشگاه مس رفسنجان - پرونده فساد مس رفسنجان به کجا رسید؟ جزئیات جدید پرونده فساد مالی باشگاه مس رفسنجان

نقش ۷ نفر در پرونده فساد باشگاه مس رفسنجان

در حالی که اسامی مختلف و زیادی در مورد فساد در باشگاه مس رفسنجان مطرح شده بود، اما حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان امروز (دوشنبه) اعلام کرد که در این پرونده هفت نفر متهم هستند.

رئیس کل دادگستری استان کرمان هر چند نامی از این نفرات نبرده است، اما باید گفت مجید زیندینی مدیرعامل وقت و علی علیزاده قائم مقام وقت باشگاه رفسنجان اولین نفراتی بودند که نام‌شان در این پرونده مطرح شد و بر اساس موارد و نکاتی که اعلام کردند، نفرات دیگری تحت تعقیب قرار گرفتند.

طبق گفته‌های این دو و تحقیقات به‌عمل آمده، سه فرد مسئول در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ در مظان اتهام قرار گرفتند.

در نهایت با بررسی‌های به‌عمل آمده، خداداد افشاریان رئیس پیشین کمیته داوران فدراسیون فوتبال، سهیل مهدی مسئول وقت برگزاری مسابقات سازمان لیگ و فریبرز محمودزاده مسئول وقت برگزاری مسابقات لیگ دسته اول بازداشت شدند.

دو فرد رسانه‌ای نیز جزو متهمان هستند که یکی از آنها با قرار وثیقه میلیاردی آزاد است و دیگری به گفته رئیس کل دادگستری استان کرمان به دلیل بیماری از مرجع قضایی تقاضای مهلت جهت حضور در دادستانی کرده است.

براساس این گزارش، اکنون فرد دیگری در ماجرای فساد باشگاه مس رفسنجان تحت تعقیب نیست و متهمان این پرونده تنها نفرات یادشده هستند.

با این وجود پرونده‌ها و موارد دیگری وجود داشته که ارتباطی با باشگاه مس رفسنجان ندارد. این موارد از سوی نهادی ذیربط و البته کمیته اخلاق فدراسیون فوتبال در حال رسیدگی است.

پرونده فساد مالی باشگاه مس رفسنجان به کجا رسید؟

حجت‌الاسلام والمسلمین ابراهیم حمیدی در حاشیه یازدهمین سوگواره ملی تعزیه ده‌زیار با اشاره به آخرین وضعیت پرونده فساد مالی در باشگاه مس رفسنجان، اظهار داشت: این پرونده در استان کرمان و در حوزه قضایی شهرستان رفسنجان شکل گرفته و در استان کرمان به آن رسیدگی می‌شود.

وی با بیان اینکه رسیدگی به این پرونده ادامه دارد، گفت: تاکنون مواردی که مورد نیاز بوده اطلاع‌رسانی شده و مابقی اقدامات انجام شده به موقع و پس از تکمیل تحقیقات، اطلاع‌رسانی می‌شود.

رئیس کل دادگستری استان کرمان با اشاره به جزئیاتی در خصوص دستگیری و احضار افراد مرتبط با این پرونده، بیان کرد: در ارتباط با پرونده فساد در باشگاه مس رفسنجان تا کنون پنج متهم احضار شدند و اتهامات وارده در حال رسیدگی است و بیشتر افراد احضار شده در سطح ملی هستند.

وی در پاسخ به این سئوال که گفته شده این پرونده از دادستانی کرمان گرفته شده و قرار است ادامه رسیدگی به پرونده در تهران انجام شود، گفت: این پرونده در کرمان است، در کرمان می‌ماند و از استان کرمان بیرون نمی‌رود.

در چند هفته اخیر بحث پرونده فساد در فوتبال ایران بسیار داغ شده و پای چند عضو سرشناس فدراسیون فوتبال را هم به ماجرا باز کرده است. این موضوع به لیگ بیستم و سالی که مس رفسنجان از لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود کرد مربوط می‌شود و در شرایطی که در برخی رسانه‌ها مطرح شده بود که این پرونده از دادستانی کرمان گرفته شده و قرار است ادامه رسیدگی در تهران انجام شود حجت‌الاسلام حمیدی رئیس کل دادگستری استان کرمان آن را رد کرده و عنوان کرد که «این پرونده در کرمان است، در کرمان می‌ماند و از استان کرمان بیرون نمی‌رود.»

پرونده فساد مالی مس رفسنجان

در چند هفته اخیر بحث پرونده فساد در فوتبال ایران بسیار داغ شده و پای چند عضو سرشناس فدراسیون فوتبال را هم به ماجرا باز کرده است. این موضوع که مربوط به لیگ بیستم و تیم مس رفسنجان می‌شود، تا امروز چند قربانی بزرگ داشته است. سهیل مهدی، مسئول مسابقات سازمان لیگ و خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران از جمله مهم‌ترین افرادی هستند که گفته می‌شود در این پرونده درگیر هستند و حتی امروز خبری در خصوص بازداشت افشاریان منتشر شد. با این حال گفته می‌شود حجم این تخلف به قدری گسترده است که ممکن است پای چند مدیر و مربی هم به آن باز شود. در این حتی پرونده از دادستانی کرمان هم گرفته شده و قرار است ادامه رسیدگی به آن در تهران انجام شود.

قصه تخلف بزرگ از کجا فاش شد؟

گفته می‌شود در جریان بررسی اسناد مالی باشگاه مس رفسنجان، سند مربوط به خرید تعداد قابل توجهی سکه طلا کشف شده که این موضوع حساسیت مراجع ذی‌صلاح را به دنبال داشت. به همین علت موضوع با حساسیت فراوان دنبال می‌شود که پس از احضار مدیر باشگاه کاشف به عمل می‌آید این حجم از سکه طلا برای مصارف مرتبط با تیم خریداری نشده بلکه هدف از خرید سکه‌ها چیز دیگری بوده است. با انجام تحقیقات گسترده و اعتراف آقای مدیرعامل پای نفرات دیگر هم به این ماجرا باز می‌شود که بر اساس اعلام رسانه‌های خبری نام چند مدیر از داخل فدراسیون فوتبال، چند فرد رسانه‌ای و یک مربی لیگ برتری به میان آمد.

پس از چند هفته گمانه‌زنی و اخبار پراکنده درباره پیامدهای پرونده قضایی مس رفسنجان، در نهایت فدراسیون فوتبال هم مجبور به واکنش شد و به صورت رسمی ۲ مدیر خود را برکنار کرد. بنابر اعلام فدراسیون فوتبال، سهیل مهدی، مسئول مسابقات سازمان لیگ و خداداد افشاریان، رئیس کمیته داوران تا پایان رسیدگی به این پرونده از سمت‌های خود برکنار شدند.

فدراسیون فوتبال دانیال مرادی را به عنوان سرپرست کمیته داوران منصوب کرده و طی حکمی فعلا دانیال مرادی را به عنوان سرپرست موقت کمیته داوران معرفی کرده و امیرحسین روشنک هم به عنوان مسئول مسابقات لیگ برتر انتخاب شده است.

در این بین حتی پای AFC هم به این پرونده باز شده و کنفدراسیون فوتبال آسیا در نامه‌ای خطاب به فدراسیون فوتبال خواستار توضیح در خصوص این پرونده شده است. در نهایت امروز خبر بازداشت خداداد افشاریان در چند خبرگزاری منتشر شد تا مشخص شود این پرونده قرار است به صورت جدی بررسی شود که اتفاق مثبتی برای فوتبال ایران است.

پای باشگاه‌های دیگر هم گیر است؟

خبرگزاری تسنیم امروز در خبری از باز شدن پای چند باشگاه دیگر به این پرونده پرده برداشت. در این خبر آمده است: «بررسی موضوع فساد در فوتبال دیگر محدود به شهر رفسنجان و استان کرمان و محدوده سال ۱۴۰۰ نخواهد بود و عوامل متخلف در برخی دیگر از استان‌های کشور در سال‌های بعد نیز وارد روند تحقیقات خواهند شد. انتظار می‌رود با جدیت قوه قضاییه و نهادهای مربوطه ادامه روند بررسی موضوع، موجب دعوت از برخی عوامل مرتبط با تخلفات سال‌های اخیر ‌و محرومیت طولانی مدت متخلفان به ویژه مسئولان وقت سه باشگاه صنعتی شود. پرونده مس رفسنجان مربوط به سالی است که این تیم از لیگ دسته اول به لیگ برتر صعود کرد. بر این اساس نام سه فرد مسئول در فدراسیون فوتبال و سازمان لیگ به عنوان متهم به چشم می‌خورد. پرونده این موضوع همچنان در حال بررسی است.»

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا