آیا اصلاح صورت روزه را باطل می‌کند؟

پرسش: حکم اصلاح صورت برای روزه دار در حال روزه در ماه رمضان چیست؟ آیا اصلاح صورت روزه را باطل می‌کند؟

احکام روزه - آیا اصلاح صورت روزه را باطل می‌کند؟

آیا اصلاح صورت روزه را باطل میکند

پرسش: سوالم این است که آیا در ماه رمضان آرایش و اصلاح صورت روزه را باطل میکند؟ حکم اصلاح صورت و ابرو زنان روزه دار چیست؟ آیا تراشیدن ریش برای مردان در حال روزه اشکالی دارد؟

پاسخکده: آرایش و اصلاح صورت و ابرو خانم ها در ماه رمضان و در حال روزه باعث باطل شدن روزه نمی شود اما نکته ای که باید به آن توجه کرد این که اصلاح صورت و آرایش کردن زن به هر صورت برای شوهر اشکال ندارد اما نشان دادن به نامحرم حرام است و فرقی بین ملایم و غیر ملایم نیست بلکه اگر صدق آرایش و زینت کند ( یعنی در عرف آرایش محسوب شود ) باید از نامحرم پوشیده شود. با این حال اگر زن آرایش بکند و آرایش خود را از نامحرم نپوشاند گناه کرده است ولی روزه او باطل نمی شود.
اما اصلاح صورت و تراشیدن ریش مردان از مبطلات روزه نیست که در ادامه میتوانید حکم تفصیلی اصلاح صورت زنان و مردان را بخوانید.

حکم اصلاح صورت و ابرو خانم ها

فرقی بین آرایش کم و زیاد نیست اگر خانم کاری کرده که عرفاً می­‌گویند آرایش کرده مثلاً ابروها یا چشم را مداد کشیده یا رژ لب زده است و مقابل نامحرم نپوشانده است حرام است. اما اگر در حدی نیست که عرفاً بگویند آرایش کرده مثلاً کرمی زده و کمی زیباتر شده است یا اصلاح صورت کرده پوشاندنش از نگاه نامحرم واجب نیست.
در حال حال آرایش و اصلاح صورت روزه را باطل نمی کند.

حکم اصلاح صورت و تراشیدن ریش مردان

تراشيدن ريش تمام صورت، با ماشين يا تيغ چه حكمى دارد؟
همه مراجع (به جز بهجت و صافى و مکارم ): تراشيدن ريش – خواه با تيغ باشد يا ماشين بنابر احتياط واجب حرام است.
آيات عظام بهجت و صافى: تراشيدن ريش حرام است.
آیت الله مکارم شیرازی: احتیاط این است که از ریش تراشى مطلقاً خوددارى شود، ولی چنانچه قسمت چانه به صورت ریش پروفسوری باقی بماند، تراشیدن بقیه اشکالی ندارد. (استفتائات معظم له)

4/5 - (8 امتیاز)

‫4 نظرها

    1. سلام دوست گرامی، اصلاح کردن موی سر اشکالی نداره و روزه را باطل نمی کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا