اخبار اقتصادی

قیمت جدید خودروهای مونتاژی / افت و کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی

اخبار خودرو - قیمت جدید خودروهای مونتاژی / افت و کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران با اشاره به اینکه قیمت خودرو بویژه خودروهای مونتاژی طی روزهای گذشته در بازار کاهش یافته، گفت: قیمت برخی از این خودروها تا یک میلیارد و 100 میلیون تومان افت کرد.

به گزارش سرویس خبری راشدون به نقل از فارس، شورای رقابت حدود دو هفته پیش قیمت 17 خودروی مونتاژی را برای اولین بار مصوب کرد، با توجه به اینکه قیمت خودروهای مونتاژی بین 100 تا 800 میلیون تومان کمتر از قیمت کارخانه‌ای این خودروها تعیین شد، لذا قیمت این خودرو بلافاصله در بازار  در حدود 16 درصد کاهش یافت.

فهرست جدید قیمت خودروهای مونتاژی مصوب 16 اردیبهشت 1402

اخبار خودرو - قیمت جدید خودروهای مونتاژی / افت و کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی

البته خودروسازان نسبت به قیمت‌های ابلاغی واکنش نشان دادند که قیمت‌ها باید بازنگری شود، ولی با وجود ممانعت مونتاژکاران برای عدم اجرای مصوبه شورای رقابت به لازم‌الاجرا بودن آن تاکید کرد و پیرو آن نیز وزارت صمت جلسه‌ مشترکی با حضور مدیران عامل خودروسازی‌ها برگزار کرد. پس از آن جلسه مدیران شرکت‌های خودروسازی مونتاژکار از جمله شرکت‌های بهمن، مدیران خودرو، کرمان موتور، فردا موتور و ایلیا خودرو بر اجرای مصوبه شورای رقابت درباره قیمت‌های جدید خودروی مونتاژی تاکید کردند و به عبارتی قیمت‌های جدید را پذیرفتند. 

اخبار خودرو - قیمت جدید خودروهای مونتاژی / افت و کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی

سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولید‌کنندگان نیز در نامه‌ای به مدیران عامل شرکت‌های خودروسازی مونتاژکار بر «ضرورت رعایت همه الزامات قانونی در عرضه خودرو» تاکید کرد و ضوابط قیمت‌گذاری و فروش خودروهای مونتاژی را به شرکت‌های خصوصی اعلام کرد و بر این اساس عدم اجرای مصوبه شورای رقابت توسط خودروسازان مصداق گران‌فروشی اعلام شد. 

بنابراین پیرو تاکید و پافشاری شورای رقابت و وزارت صمت بر اجرای مصوبه قیمت خودروهای مونتاژی کاهش قیمت خودروهای مونتاژی در بازار ادامه یافت، به طوری که رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو از کاهش شدید قیمت این خودروها خبرداد. 

سعید مؤتمنی در مورد کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی به خبرنگار فارس، گفت: طی هفته‌های گذشته در مجموع قیمت خودروهای داخلی و مونتاژی کاهشی بوده البته در مواردی نیز ثبات قیمت وجود داشته اما اغلب خودروهای تولید داخل و مونتاژی کاهش قیمت داشته است. 

رئیس اتحادیه نمایشگاه داران و فروشندگان خودرو تهران افزود: در چند روز گذشته قیمت تیگو 8 کاهش قابل توجهی داشته است، به طوری که مدل 1401 این خودرو از 4 میلیارد و 200 میلیون تومان به سه میلیارد و 100 میلیون تومان کاهش یافته است و مدل 1402 این خودرو نیز اکنون در بازار حدود سه میلیارد و 350 میلیون تومان است. 

وی اظهار داشت: خودرو جک اس 5 نیز که تا چند روز پیش در بازار به قیمت یک میلیارد و 900 میلیون تومان عرضه می شد، اکنون به حدود یک میلیارد و 670 میلیون تومان رسیده است. 

مؤتمنی بیان داشت: قیمت خودرو دیگنیتی پرایم نیز از 2 میلیارد و 400 میلیون تومان به حدود 2 میلیارد و 70 میلیون تومان کاهش یافته است. 

وی در ادامه به کاهش 400 میلیون تومانی خودرو فیدلیتی اشاره کرد و گفت: فیدلیتی 7 نفره که تا چند روز گذشته به قیمت 2 میلیارد و 300 میلیون تومان در بازار عرضه می شد اکنون به یک میلیارد و 950 میلیون تومان رسیده و فیدلیتی  5 نفره نیز از 2 میلیارد و 250 میلیون تومان به یک میلیارد و 930 میلیون تومان کاهش یافته است. 

این کارشناس بازار خودرو در ادامه به کاهش قیمت خودروهای داخلی اشاره کرد و گفت: قیمت دنا اتومات طی روزهای گذشته از 950 به 910 میلیون تومان و شاهین از 640  به 610 میلیون تومان و تارا  نیز از 920 میلیون تومان به 905 میلیون تومان کاهش یافت است. 

وی اظهار داشت: قیمت تارا دنده ای نیز از 730 میلیون تومان به 715 میلیون تومان کاهش یافته است. 

براین اساس با مصوبه شورای رقابت و تاکید وزارت صمت بر لزوم اجرای این مصوبه قیمت خودروها کاهشی شده است. 

شورای رقابت در 20 فروردین امسال قیمت خودروهای تولید داخل را نیز مصوب و ابلاغ کرد که براساس این مصوبه قیمت خوروهای تولید داخل حدود 29 درصد افزایش یافت. 

علت اصلی تداوم کاهش قیمت خودرو در بازار

فعالان بازار خودرو معتقدندفراخوان واریز مرحله اول سامانه یکپارچه خودرو عمده دلیل کاهشی شدن قیمت محصولات ایران خودرو است.

اخبار خودرو - قیمت جدید خودروهای مونتاژی / افت و کاهش شدید قیمت خودروهای مونتاژی

رصد بازار خودرو از تداوم کاهش قیمت پرطرفدارهای ایران خودرو و تثبت قیمت سایپایی‌ها در بازار امروز دارد.

فعالان بازار خودرو معتقدندفراخوان واریز مرحله اول سامانه یکپارچه خودرو عمده دلیل کاهشی شدن قیمت محصولات ایران خودرو است.

برخی هم علت این ریزش را به اعلام قیمت خودروهای مونتاژی نسبت می دهند و معتقدند اعلام خبر قیمت خودروهای مونتاژی موجب شد تا حال و هوای بازار خودرو تغییر کند و با این شرایط شاهد کاهش قیمت پرطرفدارهای ایران خودرو باشیم؛  افتی که هایما را به شدت کاهشی کرد.

 ارزیابی ‌ها نشان از آن دارد که خودروهای پرطرفدار ایران خودرو امروز با افت 2 تا 30 میلیون تومان راهی بازار شدند و در این میان بیشترین کاهش قیمت به «هایما S5 پلاس» رسید.

5/5 - (3 امتیاز)

یک نظر

  1. بدبخت ایرانی برای خرید آشغال با حجمه تبلیغات غیر واقعی روبرو بوده و هست.به کجا سقوط کرده برای خرید یک ماشین چینی درجه پایین علاوه بر سف ایستادن باید مبلغ غیر واقعی و تا هزار برابر قیمت رو پرداخت کنه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا