سایر

فرق بین لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

رپورتاژ آگهی - فرق بین لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

یکی از روش های بهبود زیبایی دندان‌ ها و رسیدن به لبخندی که همیشه آرزویش را داشتید، انتخاب روکش‌ های دندانی مناسب است. این روکش ها، لمینت دندان پوسته های نازکی به رنگ دندان هستند که به سطح دندان ها چسبیده و عیوب، شکستگی ها و تغییر رنگ را پوشش می دهند.

آنها معمولا از پرسلین یا رزین کامپوزیت ساخته شده و انتخاب موادی که باید با آن استفاده شود معمولا یک تصمیم مهم است. در واقع ونیرهای سرامیکی و کامپوزیت ها دو نوع رایج از روکش دندان هستند، اما کدام یک بهتر است؟

تفاوت اصلی بین لمینت دندان و کامپوزیت در این است که پرسلین طبیعی ‌تر به نظر می ‌رسد و دوام بیشتری دارد. تفاوت قابل توجه دیگر هزینه آن است، روکش های سرامیکی گران تر هستند. در نهایت لمینت دندان گزینه برتر است در حالی که روکش های کامپوزیت به صرفه تر می باشند. قیمت لمینت دندان و کامپوزیت بسیار حائز اهمیت است.

فرق بین لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

لمینت دندان و کامپوزیت هر دو اهداف زیر را دنبال می کنند: پوشاندن عیوب دندان و به ارمغان آوردن یک لبخند زیبای که انتظارش را می کشیدید. با این حال همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم قیمت لمینت دندان نسبت به کامپوزیت بالاتر بوده و علاوه بر این، آن طبیعی تر به نظر می رسد.

به طور کلی، روکش یک کلاهک نازک است که روی دندان طبیعی چسبانده می شود تا شکستگی یا ترک، تغییر رنگ، نامرتبی دندان ها یا هر نقص زیبایی رایج دیگر را بپوشاند.

این روکش ها، برخلاف تاج ها که می توانند مشکلات دندانی جدی تری مانند آسیب به ساختار دندان را ترمیم کنند، یک گزینه ترمیمی زیبایی به شمار می رود.

تفاوت های اصلی بین لمینت دندان و کامپوزیت عبارتند از:

– زیبایی شناسی

ونیرهای کامپوزیت که از رزین ساخته می‌شوند مستقیما روی دندان اعمال شده و با توجه به اندازه و شکل آن قالب‌گیری می‌شود، اما آنها راحت ‌تر از لمینت دندان لک می ‌شوند، زیرا از مواد متخلخل و مات تشکیل شده اند.

از سوی دیگر، روکش‌های سرامیکی از یک ماده نازک و شفاف ساخته شده‌ اند که روی سطح دندان می چسبند و به دندان‌ های شما درخشندگی طبیعی می ‌دهند. آن در برابر لکه مقاوم بوده و به شما این امکان را می دهد که برای مدت طولانی تری لبخندی زیبا را تجربه نمایید.

رپورتاژ آگهی - فرق بین لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

– هزینه لمینت دندان و کامپوزیت

ونیرهای کامپوزیت از مواد ارزان ‌تری ساخته می ‌شوند و ممکن است مستقیما در همان روزی که به دندانپزشک مراجعه می کنید نصب شوند. اگرچه به نظر می رسد هزینه آن از لمینت دندان کمتر است، با این وجود ممکن است در صورت ناکافی بودن تجربه یک دندانپزشک در دراز مدت هزینه بیشتری برای شما به همراه داشته باشد.

از سوی دیگر، لمینت دندان از مواد گران ‌تری ساخته می‌شود و زمان، تخصص و منابع بیشتری برای اتمام آن صرف شده و البته با دوام بیشتری همراه خواهد بود. آنها به صورت سفارشی طراحی شده اند و دندانپزشکان باید یک لایه بسیار نازک از دندان های شما را بردارند تا ظاهری طبیعی تر و زیباتر ایجاد کنند. اگرچه به نظر می رسد این گزینه گران تر است، اما در واقعیت، مقرون به صرفه خواهد بود، زیرا از ترمیم های مداوم اجتناب می شود.

– ماندگاری

ونیر کامپوزیت راه حلی سریع برای آسیب ‌های خفیف تا متوسط دندان مانند ترک ها یا لکه ها هستند و ممکن است تنها بین ۵ تا ۱۰ سال دوام بیاورند. از طرف دیگر، اگر به راه حلی طولانی مدت برای رفع آسیب های زیبایی دندان های خود نیاز دارید، روکش های پرسلین عالی هستند. لمینت به طور متوسط بین 10 تا 20 سال دوام می آورد در صورت چسباندن روی دندان سالم ممکن است طولانی تر نیز شود. برای اشنایی بیشتر با فرق لمینت و کامپوزیت کلیک کنید.

رپورتاژ آگهی - فرق بین لمینت دندان و کامپوزیت چیست؟

سخن پایانی

در نهایت اگر با هزینه مشکلی ندارید، لمینت دندان می تواند راه حل بهتری برای شما باشد. این گزینه به سادگی یک ترمیم با کیفیت تر نیز می باشد. با این حال، اگر در مورد هزینه ونیرهای سرامیکی نگران هستید، می توانید با دندانپزشک خود در مورد هزینه آن یا راه حل های دیگر صحبت کنید.

5/5 - (3 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا