سایر

در سمیرم از کدام مراکز نهال گردو بخریم (خرید نهال گردو در سمیرم)

در میان شهرهای استان اصفهان سمیرم از جمله مناطق بسیار مرتفع و کوهستانی در جنوب این استان است که دارای باغستان‌های گردوی گسترده بوده لذا خرید نهال گردو در سمیرم از مراکز نهال گردو سطح شهر و فعالیت در این زمینه به یکی از اهداف سرمایه‌گذاری بلند مدت تبدیل شده که از کنار آن علاوه بر افزایش درصد اشتغال، سطح رفاه، اقتصاد و درآمد بهره‌برداران نیز ارتقا پیدا کرده است. این نهال به دلیل گستردگی در سطح جهان دچار تغییرات ژنتیکی شده و دارای انواع مختلف بوده لذا هر رقم مختص اقلیمی خاص است.

رپورتاژ آگهی - در سمیرم از کدام مراکز نهال گردو بخریم (خرید نهال گردو در سمیرم)

بنابراین خرید نهال گردو در سمیرم باید منطبق با شرایط محیطی و آب و هوایی این اقلیم صورت بگیرد. سلامت و مرغوبیت نهال پرورش یافته در مراکز تولیدی نیز باید مورد تایید جهاد کشاورزی و نهادهای ذی صلاح باشد. به همین منظور معتمدترین و مطرح‌ترین مرجع انتخاب شود که در آن نهالی بر پایه استانداردهای تولید پرورش یافته و عرضه شود.

علی رغم متعدد بودن نهالستان‌ها و مجموعه‌های فروش نهال، نهالستان گردوی مهندس سعید قاسمی از جمله نهالستان‌های پرآوازه و با سابقه کشور است که بدون هیچ گونه مرزبندی و تفکیکی در حوزه باغداری نهال‌های مورد نیاز باغداران را تولید با ضمانت سلامت و اصالت و گوهای قرنطینه استانی عرضه می‌کند.

شرایط اقلیمی سمیرم برای کاشت نهال گردو

در میان تولید کنندگان گردوی اصفهان و ایران نام شهر سمیرم در کنار دیگر قطب‌های تولیدی به چشم می‌خورد، زیرا شرایط اقلیمی سمیرم برای کاشت نهال گردو به دلیل کوهستانی و مرتفع بودن منطقه بسیار مناسب است. سمیرم در ۱۵۰ کیلومتری جنوب استان اصفهان و ارتفاع ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار گرفته است که دومین شهر بلند ایران محسوب می‌شود. با میانگین بارشی ۴۰۰ میلی‌متر در سال در قسمت شرقی کوه‌های زاگرس قرار گرفته است و جنوب غربی آن را رشته کوه‌های دنا احاطه کرده و در دامنه‌های کوه سیاه و بهزو، منطقه‌ای کوهستانی با دشت‌ها و کشتزارهای بسیار حاصلخیز است.

کلیه این شرایط زیست محیطی باعث شده نهال سرما دوست گردو در این اقلیم شرایط رشد بسیار مطلوبی داشته باشد. خاک‌های سمیرم از جهت حاصلخیزی به دلیل آبرفتی بودن دارای املاح بسیار بالایی بوده و با توجه به عدم محدودیت منابع آبی، نهال گردو یکی از سودآورترین نهال‌ها برای باغداری است. در این خطه کوهستانی، مطرح ترین ارقام، نهال‌های دیرگل و دیر برگده هستند که در برابر سرمازدگی و افت دما مقاومت خوبی دارند.

تولید گردو در سمیرم

محصول گردو در سمیرم از جمله محصولات راهبردی، اقتصادی و محبوبی شناخته می‌شود که جزو تولیدات انبوه باغات این بخش است. استان اصفهان دارای ۳۳۸۴ هکتار اراضی باغی گردو است که از این مقدار حدود ۹۵۰ هکتار متعلق به شهرستان سمیرم است که حدود ۵۰۰ هکتار آن بارور و بارده هستند. نهال‌های سوزنی، سنگی، محلی و کاغذی در این باغات مورد کشت بوده و ظرفیت برداشت برای هر هکتار یک الی یک و نیم تن است که در مجموع از این بخش ۷۵۰ تن گردو برداشت می‌شود.

از جمله مهم‌ترین آفاتی که باغات گردوی سمیرم را تهدید می‌کند پروانه فری یا همان کرم خراط و نجار است که با تراشیدن بافت درخت، درون آن را خالی می‌کند. لذا طی چند سال اخیر در جهت مبارزه با آن و برای کاهش آسیب‌ها از عملیات پیوند سرشاخه‌های بیمار و آسیب دیده با درختان دیرگل، پیوندی مانند چندلر استفاده می‌کنند.

شناخت انواع نهال گردو در سمیرم

برای شناخت انواع نهال گردو در سمیرم باید عنوان کنیم که نهال‌های گردو بر اساس نوع گلدهی به دو نوع زودگل و دیرگل و بر اساس واریته به ارقام سردسیری، گرمسیری و معتدل درجه‌بندی می‌شوند. با توجه به آب و هوای کوهستانی و ارتفاع بالای شهر سمیرم مهم‌ترین نهال‌هایی که می‌توانند مورد کشت قرار بگیرند رقم‌های زیر هستند.

رپورتاژ آگهی - در سمیرم از کدام مراکز نهال گردو بخریم (خرید نهال گردو در سمیرم)
  • نهال گردوی کانادایی: نهال سردسیری، اصلاح شده و پیوندی است که پایه کوتاه بوده، گلدهی آن از اواخر فروردین آغاز شده و نهالی مقاوم به سرما، یخبندان و منفی ۳۰ درجه است. از ارتفاعات صفر تا ۲۵۰۰ متری در مناطق مرتفع سمیرم مناسبت دارد باردهی آن نیز ۸ تن در هکتار است.
  • نهال گردو ژنوتیپ پالیز: از جمله ارقام محبوب در تمامی اقلیم‌ها به دلیل کاشت بدون محدودیت در تمامی ارتفاعات است. باردهی آن ۱۰ تا ۱۲ تن در هکتار بوده و به دمای ۴۵ درجه و سرمای زیر ۳۰ درجه نیز مقاوم است. رقم اصلاحی نژاد شده، پایه کوتاه و زود بازده از سال اول کاشت
  • نهال گردو چندلر: از جمله رقم‌های نیمه سردسیری و معتدله است که برای مناطق مرکزی سمیرم بسیار مناسب بوده، باردهی تن در هکتار محدود کاشت آن تا ارتفاعات ۲۰۰ تا ۱۵۰۰ متری است نهالی دیرگل و پایه کوتاه محسوب می‌شود.
  • نهال گردو اسراییلی: نژاد معتدله بوده و برای مناطق جنوبی و مرکزی سمیرم مناسب است باردهی آن ۵ الی ۶ تن در هکتار است و از ارتفاعات ۵۰۰ تا ۲۰۰۰ متری قابلیت کاشت دارد. نهالی دیرگل و میان رس.
  • نهال گردوی فرنور: از جمله رقم‌های وارداتی سردسیری، دیرگل و فرانسوی است که از اتفاقات ۱۵۰۰ تا ۲۵۰۰ متری قابلیت کاشت دارد. تناژ ۷ در هکتار داشته، رقمی بسیار مقاوم به سرما و یخ زدگی است.

بهترین نهال گردو برای کاشت در سمیرم

بررسی و آشنایی با بهترین نهال گردو برای کاشت در سمیرم باید شرایط آب و هوایی و ارتفاع منطقه در نظر گرفته می‌شود. با توجه به اینکه میزان ارتفاع در کلیه دشت‌ها و اراضی سمیرم یک دست و یک ارتفاع نیست، باید نهال انتخابی در منطقه کاشته شده بهترین مطابقت و سازگاری را داشته باشد و در برابر سرمای بهاره، تنش‌های خاکی، یخ زدگی و بیماری‌های رایج مقاوم بوده و بهترین راندمان تولید را داشته باشد. جدا از بحث انطباق، با کاشت نهال‌های پیوندی مقاوم به سرما و آفات می‌توان از پتانسیل‌های بالای شهر سمیرم بیشترین بهره‌برداری را داشت و محصولاتی یک دست، همگون و با کیفیت برداشت کرد.

خرید نهال گردو در سمیرم

محوریت این نوشتار شناخت بهترین نهال‌ها برای شهر سمیرم و خرید نهال گردو در سمیرم از مراکز معتبر و مجوزدار است. بهترین انتخاب مقایسه نهالستان‌ها از نظر کیفیت کار، تنوع ارقام و همچنین سلامت نهال‌ها بوده تا در نتیجه بهترین مرکز برای خرید نهال گردو در سمیرم انتخاب شود. اما در این میانه افراد سودجو و مراکز متفرقه‌ای وجود داشته که تعادل بازار را به هم زده و بسیاری از افراد در جهت خرید اقتصادی در دام چنین افرادی گرفتار شده و نهال‌های ناقل ویروس و نامرغوب را خریداری می‌کنند.

لذا برای پیشگیری از چنین معضلاتی و خریدی مطمئن و اقتصادی می‌توانید به بزرگترین نهالستان گردوی کشور مورد تایید جهاد کشاورزی مراجعه کنید. نهالستان تخصصی و مجوزدار برتر نهال واقع مرغوب‌ترین، بهترین و سالم‌ترین نهال‌ها را تولید و به تایید سازمان‌های مربوطه رسانده است. برای آن شناسنامه اصالت، گواهی عدم بیماری و کارت سلامت دریافت کرده و باغداران سمیرم می‌توانند تنها با یک تماس یا مراجعه به سایت نهالستان‌ ارقام مورد نیاز را با مناسب‌ترین قیمت نهال گردو ثبت سفارش انجام داده و آن را با فاکتور فروش معتبر، گارانتی دو ساله و ضمانت برگشت دریافت کنند.

رپورتاژ آگهی - در سمیرم از کدام مراکز نهال گردو بخریم (خرید نهال گردو در سمیرم)

جمع‌بندی

شهر سمیرم با ۹۵۰ هکتار باغستان گردو، آب و هوای کوهستانی، اقلیم مرتفع، پربارش و حاصلخیز با خاک‌های آبرفتی بهترین بستر برای سرمایه‌گذاری جهت احداث باغ گردو است. برای موفقیت در این مسیر و داشتن نهال‌های سالم و تخصص، تجربه در زمینه احداث باغ با برتر نهال همراه باشید.

جهت خرید نهال تماس بگیرید

09141832393

09144501003

09144501007

09144501008

09144501009

منبع: برتر نهال

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا