سایر

چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ (1403)

در اینجا به بررسی راه ها و روشهایی پرداختیم که به شما کمک میکنند مالیات کمتری پرداخت کنید.

رپورتاژ آگهی - چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ (1403)

احتمالاً شما هم تا کنون به این موضوع فکر کرده‌اید که مبلغ پرداختی مالیات شما منصفانه نیست. افراد زیادی بر این موضوع باور دارند که مستحق پرداخت مالیات کمتری هستند، اما آیا این فقط یک تصور احساسی است یا حقیقتی قابل‌تغییر؟

برخلاف اکثر باورهای احساسی در جامعه، امروزه افراد و کسب ‌و کارهای زیادی در حال پرداخت مالیاتی هستند که بیش از حقشان بوده، پس این یک تصور کاملاً درست است. در همین حین است که سؤال مهم‌تری ذهن‌ها را درگیر خود می‌کند. اگر من لایق مالیات کمتری هستم، چگونه مالیات کمتری پرداخت کنم؟ و یا اینکه برای کم‌شدن مالیات نیاز به مشاور مالیاتی دارم یا خیر؟ در ادامه قصد داریم به این سؤالات مهم و نکات مرتبط با آن‌ها را با بیانی ساده توضیح دهیم.

بالا رفتن نرخ مالیات

 در کشور ایران با توجه به شرایط و قوانین جدیدی که توسط دولت و مجلس وضع شده، مالیات را تبدیل به موضوع چالش برانگیزتری کرده است. با روی کار آمدن دولت سیزدهم پرداختن به مالیات به شکل ویژه‌تری دنبال شده است. بهتر است بدانید سهم مالیات در بودجه سالیانه از حدود ۳۰ درصد در سال ۱۴۰۰ به ۵۳ درصد در بودجه ۱۴۰۳ رسیده است. با توجه به مختصر تفاسیری که انجام شد بدیهی است نرخ مالیات نسبت سال‌های گذشته دستخوش تغییر صعودی شده باشد. در کنار قوانین جدید، سخت‌گیری‌های دولت برای محاسبه و دریافت مالیات از مشاغل نارضایتی صاحبان کسب و کار را در پی داشته که در نتیجه آن رجوع به مشاورین مالیاتی بیش از پیش مشاهده می‌شود.

کم‌کردن مالیات به‌صورت قانونی امکان پذیر است؟

با توجه به قوانین مالیاتی، مشمولان موظف‌اند برای پرداخت مالیات مستقیم و غیرمستقیم در زمان تنظیم شده توسط سازمان امور مالیاتی، اقدام به پرداخت آن نمایند.

از آن جایی که مشمولین مالیات، ملزم به پرداخت مالیات هستند، باید اطلاعات و آگاهی کاملی نسبت به قوانین و نحوه پرداخت مالیات داشته باشند. اولین مرحله برای پرداخت مالیات، دریافت کد رهگیری که در ادامه آن با استعلام میزان بدهی، اقدام به پرداخت مالیات خود کنید.

اما درمورد سوال امکان پذیر بودن کسر مالیات به شکل قانونی باید پاسخ داد بدون تردید چنین موضوعی امکان پذیر است. البته که مثبت بودن این موضوع دلیل بر قطعی بودن برای همه یا ساده بودن آن نمی‌باشد چرا که تسلط بالا نسبت به قوانین و همچنین داشتن تجربه زیاد از مسائل مربوط به سازمان امور مالیاتی جزو نیازمندی‌های اولیه آن است که فقط یک مشاور مالیاتی متخصص همچین توانایی را در خود دارد.

اما دقت به این نکته حائز اهمیت است که افراد بسیاری مالیات خود را با تکیه بر روش‌های غیرقانونی کاهش می‌دهند که این موارد فرار مالیاتی تلقی شده و جرم می‌باشد. پس صحبت ما کاملاً مغایر روش‌های غیرقانونی بوده و استفاده از این روش‌ها به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که ممکن است باعث نتایج زیان باری برای شما و کسب و کارتان شود.

رپورتاژ آگهی - چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ (1403)

راه‌های پرداخت کمتر مالیات

تا این قسمت به توضیح مواردی از جمله چرایی پرداخت مالیات، دلیل بالا رفتن نرخ آن در ایران و امکان پذیر بودن کسر مالیات از روش‌های قانونی، پرداختیم. حال قصد داریم در این قسمت به راه‌های پرداخت کمتر مالیات از روش‌های قانونی اشاره کرده و هر مورد را جداگانه برای شما شرح دهیم.

تسلیم اظهارنامه در زمان مشخص شده

بسیار روشن است که برای جلوگیری از جریمه دیرکرد ارسال اظهارنامه، باید فرم مربوطه را در زمان مناسب تکمیل و ارائه نموده تا این مورد شامل شما نشود. همچنین در صورتی که صاحبان مشاغل، هر ساله اظهارنامه خود را در زمان مشخص شده تسلیم کنند، می‌توانند در سال‌های آتی با کاهش مالیات روبه‌رو شوند. اگر حداقل در طی ۳ سال متوالی به ارائه اظهارنامه مالیاتی خود در زمان مقرر اقدام کنید، معادل ۵ درصد از کل مالیات این ۳ سال شما به عنوان خوش حسابی، شامل تخفیف شده و در حساب شما ثبت می‌شود.

خوش حساب باشید

به جز ارائه به موقع فرم اظهارنامه مالیاتی، اگر صاحبان کسب و کار و مشاغل اقدام به پرداخت مالیات (چه یکباره و چه قسطی) در زمان مقرر شده را داشته باشند، باز هم از امتیاز خوش حسابی بهره‌مند خواهند شد. پرداخت به موقع مالیات درست مثل ارائه به موقع اظهارنامه، در صورت تکرار برای ۳ سال متوالی شامل ۵ درصد تخفیف از کل مبلغ مالیات این ۳ سال می‌شوند.

کمک به مؤسسات خیریه

نکته‌ای که خیلی از افراد هیچ اطلاعی از آن ندارند اما تأثیرات بسیار ویژه‌ای در کم‌کردن مالیات دارد، کمک به مؤسسات خیریه می‌باشد. بر طبق قوانین مالیاتی، اگر شما به صورت مداوم اقدام به حمایت مالی از مؤسسات خیری را انجام می‌دهید، با ارائه مدارک و فاکتورهای مربوط برای کمک به این مراکز، می‌توانید از تخفیفات مالیاتی برخوردار شوید.

آگاهی از به‌روزترین اخبار مالیاتی

اگر مثل اکثر افراد نسبت به پرداخت مالیات دغدغه‌مندید، پس طبیعتاً در تلاش هستید تا از اخبار مالیات باخبر باشید. آگاهی از قوانین روز مالیاتی به شما کمک می‌کند تا امتیازتی که باعث کاهش مالیاتتان می‌شود استفاده کنید. نکته قابل‌توجه در آگاهی از اخبار و قوانین مالیات این است که به علت پیچیدگی و جزئیات تخصصی شما باید زمان بسیار زیادی تحقیق در این موارد صرف کنید که مسلماً برای خیلی از مشاغل و صاحبان کسب و کار همچین موضوعی قابل انجام نیست. پس در این موقعیت یکی از بهترین انتخاب‌ها می‌تواند گرفتن مشاوره مالیاتی از متخصص آن یعنی مشاور مالیاتی باشد. از آن جایی که مشاور مالیاتی سال‌ها در این زمینه به مطالعه پرداخته و صاحب تجربه شده است، توانایی حل مشکلات مالیاتی شما و کسرکردن مالیات را دارد. مشاوره گرفتن از مشاور مالیاتی می‌تواند شما را تا حد زیادی از نگرانی‌های پرداخت مالیات و درگیری‌های کسر کردن مالیات شما را از بین برده و باعث سرعت بخشیدن به حل پرونده‌تان شود.

محاسبه و ثبت اسناد و مدارک

مالیات مودیان سالانه بر اساس میزان درآمد و سودشان محاسبه می‌شود. قبل از محاسبه رقم قابل پرداخت مودی، هزینه‌ها و استهلاک تجهیزات کسر می‌شود. همچنین هزینه‌هایی دیگری مانند هزینه‌های انجام شده در طول یک سال مالی و یا هزینه‌هایی که در جریان تبادلات مالی اتفاق افتاده، از مجموع سودی که مودی حاصل کرده، کم شده، سپس باقی مانده آن محاسبه می‌شود. پس با ارائه اسناد و مدارک مربوط به هزینه‌های انجام شده، پس از تأیید، از مبلغ مالیات شما کسر می‌شود.

رپورتاژ آگهی - چگونه مالیات کمتری پرداخت کنیم؟ (1403)

درآمد سال قبل به جای درآمد امسال

نکته قابل توجه دیگری که در ثبت اظهارنامه کمک به کم شدن مالیات شما می‌کند، نوشتن درآمد سال قبل به جای درآمد امسال است. با این کار شما شیوه‌ای درست برای کسر مالیات خود را اجرا نموده‌اید. به این نکته با دقت توجه کنید که برخی افراد درآمد امسال خود را کمتر از درآمد سال گذشته‌شان ثبت می‌کنند که همین عمل باعث به شک افتادن سازمان امور مالیاتی شده و می‌تواند جریمه‌های سنگین و زیان باری را برای اقدام کنندگان در پی داشته باشد. برخی افراد پس از جریمه‌های سنگین از این موضوع به سراغ مشاور مالیاتی رفته تا بعد از چند مرحله توانستند مشکلات خود را رفع کنند.

با خانواده در اموال خود شریک شوید

بدیهی است که هرچقدر اموال شما بیشتر باشد در پی آن مالیات بیشتری برای شما در نظر گرفته می‌شود. اگر در نزدیکی‌تان افراد مورد اعتمادی از جمله دوستان و خانواده حضور دارند که نسبتاً شرایط مناسب‌تری برای پرداخت مالیات دارند، می‌توانید از فرصت استفاده کنید و از دارایی‌های خود با آن‌ها شریک شوید. حتی این امکان وجود دارند که آن‌ها را به عنوان حقوق بگیر خود معرفی کرده تا در آخر مبلغ کمتری را برای پرداخت کنید. برای انجام این مورد بهتر است حتماً از مشاور مالیاتی، مشاوره بگیرید.

ثبت و بایگانی تمام فاکتورهای هزینه

به منظور کم شدن مالیات باید به تمام جزئیات دقت کرد. تمام کسب و کارها در طول یک سال هزینه‌های مختلفی با قیمت‌های متنوعی را دارد. ثبت و اهمیت هزینه‌های بالا که به خودی خود واضح است اما در طول یک سال ممکن است شما با هزینه‌های به ظاهر ناچیز برخورد کنید و نسبت به ثبت و بایگانی آن‌ها اقدام نکنید.

هزینه‌هایی مثل تدارک دیدن صبحانه که در ظاهر هزینه چشمگیری را شامل نمی‌شود اما با در نظر گرفتن این هزینه برای یک سال، کاملاً تأثیرات آن واضح می‌شود. ثبت و بایگانی تمامی فاکتورهای هزینه باعث افزایش شفافیت در پرونده سما بوده که همین امر موجب کاهش مالیات شما می‌شود.

راه‌های ذکر شده همگی قابل اجرا و بدون شک تأثیرگذار هستند اما نکته حائز اهمیت این است که پیگیری و انجام تمام راه‌های بیان شده ساده نیست و یا به تعبیری دیگر اگر در کسر کردن مالیات و مشکلات مالیاتی دغدغه‌مند هستید، باید حتماً به سراغ متخصص آن بروید تا بتواند با توجه به کسب و کار شما و قوانین روز، بهترین تصمیمات را برای موفقیت بیشتر شما لحاظ کند.

ما در شرکت کی‌بلده با ارائه انواع مشاوره مالیاتی، روزانه در تلاش هستیم تا شما بهترین خدمات برای موفقیت و کسر پرونده مالیاتی خود را دریافت کنید. برای ارتباط با مشاورین با تجربه کی‌بلده ابتدا از صفحه اصلی وب‌سایت کی‌بلده اقدام به کامل نمودن فرم درخواست مشاوره کرده تا در ادامه چه به صورت حضوری، چه به صورت تلفنی و یا حتی به صورت آنلاین از مشاوره مالیاتی کی‌بلده نهایت استفاده را ببرید.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا