اخبار

تعطیلی شنبه ها ماجرای کامل تعطیلی شنبه بجای پنجشنبه

- تعطیلی شنبه ها ماجرای کامل تعطیلی شنبه بجای پنجشنبه

محسن پیرهادی در جمع خبرنگران با تاکید بر اینکه تصمیمات ملی و اصلاح برخی رویه‌ها نیازمند انجام مباحثات علمی و عمیق است، گفت: برغم مانور و اتهام تراشی برخی منتقدان و مخالفان،پس از بررسی های دقیقی که صورت گرفت عیان شد،تغییر تعطیلی از «از پنج شنبه و جمعه» به«جمعه و شنبه» منع شرعی و قانونی ندارد و تصمیمی حاکمیتی محسوب می‌شود که صرفا نیاز به یک عزم و رویکرد اصلاح بر اساس منافع و مصالح کشور دارد.

نماینده مردم تهران در مجلس با بیان اینکه برای روشن شدن صحت ادعای مخالفان طرح مذکور از دفاتر آیات عظام ناصرمکارم شیرازی،نوری همدانی به صورت شفاهی و تلفنی واز دفتر آیت‌الله عظما علوی گرگانی به صورت کتبی در خصوص تشبه تعطیلی شنبه با یهودیت استفتا کرده ایم، ادامه داد: فحوی مشترک پاسخ کتبی و شفاهی دفاتر این مراجع بزرگوار تقلید بر این نکات تاکید داشت که اصلاح روندها بر اساس سبب انتفاع جامعه اسلامی و مسلمین بلا مانع است در خصوص جابجایی تعطیلات چون جز مباحث حکومتی وحاکمیتی محسوب می‌شود،تشخیص حاکم شرع متبع است و تنها روز جمعه است که به دلیل سفارش بر برپایی نماز جمعه مقدس شمرده شده است.

پیرهادی تاکید کرد: دفاتر سه مرجع بزرگوار تاکید داشتند: «صرف تعطیلی شنبه تشبه با یهودیت محسوب نمی شود.»

استفتا از دفتر مقام معظم رهبری و حضرت امام خمینی (ره)
وی ادامه داد: همچنین در استفتای شفاهی از دفتر مقام معظم رهبری و استفتای کتبی از دفتر حضرت امام (ره) نیز در پاسخ به این سوال حرمت و اشکالی برای تعطیلی شنبه نفرمودند.

نماینده مردم تهران گفت: متاسفانه برخی صداها به غلط، صدای حاکمیت تلقی می شود، تولید دوقطبی اقتصاد و ایدئولوژی اگر خواست برخی مخالفان طرح هم نباشد، اما خروجی کلی موضع گیری آنهاست که نه تنها به مصلحت کشور نیست بلکه منجر به یاس اجتماعی از اصلاح رویکردها می‌شود.

درخواست کتبی ۳۶ تشکل اقتصادی از مجلس برای تعطیلی شنبه
پیرهادی،در ادامه با بیان اینکه با تقویت صدای مخالفان پیشنهاد تعطیلی شنبه و ظن به محاق رفتن ایده تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه در هفته‌های اخیر ۳۶ تشکل اقتصادی از جمله چندین اتاق بازرگانی، اتحادیه، انجمن وسندیکا وارد میدان شدند و درنامه‌‌های جداگانه‌ای به رئیس مجلس خواستار تعطیلی«شنبه» به‌جای «پنج شنبه» درطرح افزایش تعطیلات آخرهفته شده‌اند، گفت: وظیفه فعالان اقتصادی، علما، فضلا، مسئولان و نخبگان است که در این‌باره این تصمیم ملی روشنگری کنند و مسئولانه و آینده نگرانه در اینباره اعلام موضع کنند.

تعطیلی جمعه مقدس است
پیرهادی تاکید کرد: روز جمعه، روزی آیینی و دینی است و در فرهنگ ما، روز دین و خانواده نام گرفته، لذا جمعه باید تعطیل بماند، اما تعطیلی پنج شنبه موضوعیتی ندارد و اگر به شنبه منتقل شود، این ظرفیت را خواهد داشت که ما همچون اغلب کشورها، روز‌های پنج‌شنبه کار کنیم و شنبه تعطیل باشیم.

وی درادامه با بیان اینکه در این مصاحبه بنا دارم به دیگر ابهامات پرتکراری که درباره اهمیت تعطیلی شنبه مطرح می‌شود پاسخ دهم ،افزود: به‌دنبال طرح پیشنهادی تعطیلی «شنبه» به جای «پنج شنبه» سوالات متعددی در بین طیفی از نمایندگان و اذهان عمومی شکل گرفت، موضوعاتی چون«ثمرات تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه چیست؟»،«مگر حجم مراودات و تعاملات اقتصادی و بین المللی ایران با جهان در روزگار تحریم چقدر است که به الگوی جهانی تعطیلات آخر هفته دنیا هماهنگ شویم؟ » و… ازمهمترین سوالات و ابهامات مطرح شده است که در ادامه به آنها پاسخ خواهم داد .

نظرات فقهای شورای نگهبان ملاک عمل قرار گیرد
نماینده مردم تهران در مجلس با تاکید بر اینکه اساس پیشنهاد بنده به کمیسیون اجتماعی برای جایگزینی تعطیلی «شنبه» به جای «پنج شنبه»در لایحه ارجاعی دولت بر پایه اخذ نظر از برخی علما و مراجع، کار کاشناسانه و نظرات فعالان اقتصادی و دانشگاهیان و مطالبات مردمی بود، ادامه داد: اگرچه در زمان ارایه پیشنهادم به کمیسیون این پیشنهاد به دلیل ثمرات آشکار آن و ادله‌ای که شرح داده بودم در سریعترین زمان ممکن با اکثریت آرا در کمیسیون تصویب شد اما تردید جمعی درباره حرمت تعطیلی پنج‌‍شنبه و مقدس بودن تعطیلی شنبه در مناسک یهودیان سبب شد جمعی از دفاع در برابر این پیشنهاد عقب نشینی کنند و به جای ادله و بحث کارشناسانه،زمین تصمیم‌گیری در این باره را به مخالفان آن واگذار کنند این در حالی است که در خصوص این پیشنهاد همچون هر مصوبه دیگری در بحث تطبیق با شرع و قانون اساسی باید نظرات فقهای محترم شورای نگهبان ملاک عمل قرار گیرد و نباید مجلس نگاه شتاب زده یا پیش دستانه ای در این باره داشته باشد و به دلیل مخالفت احتمالی شورای نگهبان از مطالبه مردمی صرف نظر کند، بنابراین به همکارانم توصیه می‌کنم بهتر است تصمیم گیری درباره ایراد شرع تعطیلی شنبه را به فقهای شورای نگهبان واگذار کنیم .

ثمرات تعطیلی شنبه به جای پنج شنبه چیست؟

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید بر اینکه در تصمیمات ملی و اصلاح رویه‌ها تابو ساز نباشیم و نظرات کارشناسانه و خیر جمعی را ملاک قرار دهیم، ادامه داد: بسیاری از فعالان اقتصادی به‌ویژه فعالان حوزه تجارت بین‌الملل،جامعه دانشگاهی و پژوهشی کشور تحمیل تعطیلی ۳ روزه در روند کاری‌شان گلایه‌مندند؛ چراکه تلاقی تعطیلی جمعه در ایران با تعطیلات شنبه ویکشنبه قاطبه کشورهای دنیا خسارات زیادی را متوجه فعالیت‌های آنها کرده است حال آنکه با تعطیلی پنج شنبه این تعطیلات تحمیلی به ۴ روز افزایش خواهد یافت.

عضو هیات رئیسه مجلس با تاکید براینکه اتخاذ رویکردی که تعطیلات آخرهفته ایران را با اغلب کشورهای دنیا هماهنگ کند، اقدامی ضروری است،تصریح کرد: آنچه بر این ضرورت می افزاید افزایش هماهنگی و کاستن فاصله زمانی در مراودات منطقه‌ای و تعاملات با کشورهای مسلمان حوزه خلیج فارس است.

پیرهادی گفت: در یک نمونه از این خسارات بخش‌های ستادی منطقه آزاد تجاری کشور ما روز‌های پنج‌شنبه و جمعه تعطیل است. روز‌های شنبه و یک‌شنبه هم اغلب کشور‌های دنیا تعطیل هستند. این یعنی مجموعه‌های متولی تجارت در کشور ما، تنها در سه روز دوشنبه و سه‌شنبه و چهارشنبه می‌توانند با هر مجموعه خارجی، مذاکره یا تعامل داشته باشند. این یعنی ما بیش از نیمی از هفته را از دست می‌دهیم و این برای یک کشور در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی فاجعه و دردناک است.

ساماندهی اقتصاد به عنوان اولویت اول کشور تصمیمات بزرگ می‌طلبد
پیرهادی با تاکید بر اینکه نباید با شبهه افکنی و نگاه سلیقه ای مردم را از حقوق اساسی‌شان محروم کرد،ادامه داد: ایران با تجارت ۱۱۳ میلیارد دلاری بین‌المللی جزو كشورهایی است كه تعاملات تجاری مناسبی با دنیا دارد. متأسفانه بعضی‌ها بدون درنظرگرفتن آمار، ایراد می‌گیرند تعاملی با كشورهای دنیا نداریم و تعطیل نبودن شنبه اهمیتی ندارد.

به گفته پیرهادی اولویت اول کشور در شرایط فعلی، اقتصاد است و باید توجه کنیم که حل مسائل بزرگ ،تصمیمات بزرگ می‌طلبد.

تحقق مطالبات مردمی جامعه را امیدوار می‌کند
پیرهادی تاکید کرد: پیگیری مطالبات مردمی وظیفه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است و تاخیر در توجه و تحقق مطالبات به حق مردم زیبنده خانه ملت نیست، اصلاح امور و تحقق به مطالبات به حق مردم، براساس کار کارشناسانه و پیروی از الگوی‌های موفق دنیا سبب جامعه را امیدوار و اعتماد مردم به مسئولان را دو چندان خواهد کرد.

عضو هیات رئیسه مجلس با اعتقاد به اینکه آزمون و خطا در سیاستگذاری‌ها و چشم‌بستن برالگوهای تثبت شده وکارآمد منطقه‌ای و بین‌المللی بیشتر از اینکه منجر به توسعه عدالت و رفع نواقص شود، به ابهام و سردرگمی جامعه می‌انجامد، ادامه داد: تصمیم‌گیری در جایگزین کردن تعطیلی شنبه بجای پنج‌شنبه یک تصمیم اصلاحی و امید بخش برای جامعه است، مضاف بر این با توجه به وضعیت دشوار اقتصادی کشور باید هرایده، مدل و روشی که در وضعیت اقتصادی کشور تحول ایجاد می کند را بی‌درنگ پیگیری کنیم، متأسفانه ایام فعالیت و روزهای کاری مورد استفاده در کشور ما، برای تعامل با کشورهای منطقه و جهان نامناسب و نامتناسب است و ما را دچارخود تحریمی کرده است.

کشور‌های مسلمان حاشیه خلیج فارس ۱۵ سال پیش شنبه را تعطیل کردند
پیرهادی افزود:۱۵ سال پیش عمده کشور‌های اسلامی و کشور‌های حوزه خلیج فارس برای بهره مندی بیشتر ازتعاملات بین المللی، در تصمیمی واحد روز‌های تعطیلات پایان هفته خود را از «پنج‌شنبه و جمعه» به «جمعه و شنبه» تغییر دادند، اقدام مشترکی که موید اهمیت همگامی با تعاملات و مراودات بین المللی و منطقه‌ای است.

وی با اشاره به اینکه ایران و جیبوتی تنها کشو‌هایی هستند که تعطیلات آخرهفته شان یک روزه است، ادامه داد: شمار تعطیلات اغلب کشور‌های جهان بین ۱۱۰ تا ۱۲۹ روز است؛ در ایران، اما با احتساب ۲۷ روز تعطیلی رسمی -اعم از تعطیلات ملی، شمسی و قمری- و ۵۲ روز تعطیلی جمعه‌ها شمار روز‌های تعطیلی تنها به ۷۹ روز می‌رسد، اگر تعطیلات آخرهفته به ۲ روز افزایش یابد، شمار کل تعطیلات در ایران ۱۲۵ روز خواهد شد.

در جلسه امروز یکشنبه 23 اردیبهشت 1403، نمایندگان مجلس با بازگشت ماده ۸۷ قانون مدیریت خدمات کشوری درباره تعیین تکلیف کاهش ساعت کاری و افزایش تعطیلات از سوی دولت مخالفت کردند.

اما ماده 87 قانون قانون مدیریت خدمات کشوری چیست؟ در بخشی از این ماده قانون آمده است: «ساعات کار کارمندان دولت چهل و چهار ساعت در هفته می‌باشد و ترتیب و تنظیم ساعات کار ادارات با پیشنهاد سازمان و تصویب هیات وزیران تعیین می‌شود و تغییر ساعت کار کارمندان در موارد ضروری با رعایت سقف مذکور با دستگاه ذی‌ربط است. میزان ساعات تدریس معلمان و اعضا هیات علمی از ساعات موظف، در طرح های طبقه‌بندی مشاغل ذی‌ربط تعیین خواهد شد.

ساعت کار هفتگی شاغلان موضوع «قانون ارتقای بهره وری کارکنان بالینی نظام سلامت» مصوب ۱۳۸۸/۰۱/۳۰ با توجه به صعوبت کار، سابقه خدمت و کار در نوبت کاری‌های غیرمتعارف، به تناسب در هفته حداکثر تا هشت ساعت تقلیل می‌یابد.»

مردم کدام تعطیلی را می خواستند؟

به دنبال اختلاف‌نظرهایی که در رابطه با تعیین روز دوم برای تعطیلات آخر هفته میان نمایندگان و فعالان بخش خصوصی به وجود آمده  بود، «دنیای اقتصاد» چندی پیش در یک نظرسنجی از مخاطبان خود پرسید کدام روز را برای دومین روز تعطیل در آخر هفته انتخاب می‌کنند.

نتایج این نظرسنجی که بیش از پنج هزار نفر در آن شرکت کردند، نشان داد بیش از ۹۱ درصد شرکت‌کنندگان با تعطیل شدن شنبه موافق هستند و فقط ۹ درصد تعطیلی پنجشنبه را انتخاب می‌کنند.

دلیل مخالفت با دومین روز تعطیل چیست؟

به گزارش اقتصادنیوز، صرف نظر از مزایای تعطیلات 2 روزه، اختلاف نظر در بهارستان حول محور مسائل اعتقادی می‌چرخد. برخی عقیده داشتند مقتضیات فرهنگی و دینی ایرانیان، خواهان تعطیلی پنجشنبه در کنار جمعه است. از سوی دیگر، سیاست‌گذارانی هستند که تعطیلی پنجشنبه و جمعه در ایران و تعطیلی شنبه و یکشنبه در بسیاری از طرف‌های مبادله با ایران را عملاً به معنای قطع ارتباط تجاری در بیش از نیمی از هفته می‌دانند.

تعطیلی شنبه آثار سوء فرهنگی دارد؟

گواه موضوع ذکر شده هم این بود که بر اساس مطلب ایرنا، در نشست علنی امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت مجلس، محمد تقی نقدعلی نماینده مردم خمینی شهر در مجلس شورای اسلامی در مخالفت با این لایحه، پیشنهاد بازگشت به اصل را ارائه و بیان کرد: «تقلیل ساعت کار با جهش تولید متناسب نیست. تعطیلی روز شنبه آثار سوء فرهنگی خوبی به جهان اسلام مخابره نمی کند و تبعات منفی فرهنگی دارد. این کپی برداری از دیگر کشورهاست و من با تعطیلی روز شنبه مخالف هستم.»

در نهایت اینکه، نمایندگان در جلسه علنی امروز با پیشنهاد بازگشت به اصل ماده واحده لایحه اصلاح ماده (۸۷)  خدمات کشوری مخالفت کردند.

از ۲۱۶ نماینده حاضر در صحن آنان با ۷۶ رأی موافق ، ۱۱۳ رأی مخالف و ۱۱ رأی ممتنع با این پیشنهاد مخالفت کردند.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا