اخبار فرهنگی هنری

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403 کی برگزار میشود و چگونه است + زمان و دفترچه انتخاب رشته

اخبار دانشگاه فرهنگیان - انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403 کی برگزار میشود و چگونه است + زمان و دفترچه انتخاب رشته

دانلود دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان ۱۴۰۳

چند سالی است که در کشور ما تعداد علاقه مندان به تحصیل در دانشگاه های فرهنگیان و رشته تربیت معلم رو به افزایش است. هر ساله افراد زیادی با بررسی شرایط مختلف برای ثبت نام در این دانشگاه ها در کنکور سراسری شرکت می کنند. با این حال قبولی در این دانشگاه ها شرایط و چالش های خاص خود را داشته که افراد باید قبل از هر چیزی آن ها را بررسی کرده و در نظر داشته باشند.

به همین دلیل تمامی افراد متقاضی با توجه به مدرک دریافتی خود در مقاطع قبلی می توانند تحصیلات خود را در این دانشگاه ادامه دهند. با این حال با توجه به اهمیت بالا رشته های تربیت معلم و به صورت کلی ضرورت ارائه آموزش های کامل و نوین به آموزگاران آینده کشور، دانشگاه فرهنگیان در رشته های خاصی به جذب دانشجو می پردازد. این رشته ها در دسته های ریاضی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان تقسیم شده و هر یک از این ها زیر مجموعه خاص خود را خواهند داشت.

دفترچه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳، در سایت سازمان سنجش منتشر شد.

برای دانلود دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان کلیک کنید.

پروسه ثبت نام برای دانشگاه فرهنگیان 1403 از طریق همان ثبت نام کنکور و سایت سازمان سنجش sanjesh.org انجام می شود. به همین دلیل دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان با همان دفترچه ثبت نام کنکور سراسری مشابه است.

دفترچه انتخاب کنکور سراسری توسط سایت سازمان سنجش در بازه اعلام شده بر روی سایت این سازمان قرار خواهد گرفت. متقاضیان با ورود به این سایت با نشانی sanjesh.org قادر خواهند بود که برای دانلود دفترچه اقدام نموده و بعد از شرکت در کنکور و اعلام نتایج، فرم اولیه را تکمیل کنند. هنوز دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان ۱۴۰۳ منتشر نشده است. برای آشنایی داوطلبان، در ادامه لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان در سال های گذشته که همان دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری است، ارائه داده شده است.

با توجه به لینک های بالا تمامی اطلاعات مورد نیاز برای ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان در دفترچه های کنکور هر رشته قرار داده شده اند. با این حال متقاضیان در نظر داشته باشند که این دانشگاه برای ثبت نام افراد از شرایط اضافه ای نیز برخوردار است که برای ادامه تحصیل در رشته های آن باید حتما شرایط در نظر گرفته شده را داشته باشند.

راهنماي انتخاب رشته آزمون اختصاصي پذيرش دانشجو

لینک دانلود دفترچه انتخاب رشته سازمان سنجش

زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان 1403

سازمان سنجش همزمان با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۳ کارنامه ای حاوی وضعیت علمی داوطلبان منتشر کرده و بر روی سایت خود قرار داد. داوطلبان پس از دریافت این کارنامه می توانند وضعیت خود را برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان بررسی کرده و در صورت داشتن شرایط لازم، به اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود بپردازند.

انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان جدای از انتخاب رشته سایر دانشگاه های سراسری صورت می گیرد. از آنجایی که علاقمندان به دانشگاه فرهنگیان علاوه بر انتخاب رشته این دانشگاه می بایست خود را برای سایر مراحل پذیرش نیز آماده کنند پیشنهاد می کنیم در کانال تلگرام و یا صفحه اینستاگرام کنکور سراسری هیوا عضو باشید تا از زمان انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان مطلع شوید.

انتخاب رشته کنکور فرهنگیان 1403، از 8 خرداد ماه 1403 آغاز شده و تا 12 خرداد ماه در سایت سازمان سنجش ادامه دارد.

برای ورود به سایت انتخاب رشته کلیک کنید.

با توجه به تغییرات بسیاری که در کنکور 1403 اعمال شده است لازم است تمامی داوطلبان که قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری را دارند، در ابتدا دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را مطالعه نموده و از جزئیات آن مطلع گردند به همین منظور مطالعه مقاله زیر را پیشنهاد می دهیم.

با توجه به تغییرات کنکور در سال جاری، نحوه ورود به دانشگاه فرهنگیان از طریق انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان ۱۴۰۳، می باشد. نکته قابل توجه برای متقاضیان دانشگاه فرهنگیان این است که، انتخاب رشته این دانشگاه توسط سازمان سنجش از ۸ الی ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۳ انجام می شود. داوطلبان کنکور اختصاصی فرهنگیان در صورت داشتن شرایط مدنظر این دانشگاه از جمله، تراز بالای ۶۰۰۰ و شرط سنی حداکثر ۲۴ سال تمام و … می توانند در زمان مقرر اقدام به انتخاب رشته فرهنگیان کنند و فرم مربوطه را در سایت sanjesh.org تکمیل نمایند.

دانشگاه فرهنگیان طبق سنوات گذشته یکی از دانشگاه های پرطرفدار بین داوطلبان کنکور سراسری ۱۴۰۳، مخصوصا گروه آزمایشی علوم انسانی می باشد. پذیرش دانشجو در این دانشگاه به جهت تامین، تربیت و توانمندسازی معلمان و نیروی انسانی مورد نیاز در وزارت آموزش و پرورش می باشد و یکی از راه های مهم ورود به رشته معلمی قبولی در دانشگاه فرهنگیان است.

همانطور که پیش تر ذکر شد، انتخاب رشته کنکور اختصاصی فرهنگیان ۱۴۰۳، از ۸ خرداد ماه آغاز و تا ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۳ در سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد.
دانلود دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان
براساس مصوبه جدید و تغییرات در کنکور سراسری، برای ورود به دانشگاه فرهنگیان شرکت در کنکور اختصاصی این دانشگاه که توسط سازمان سنجش برگزار می شود و همچنین کسب حد نصاب لازم برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان طبق اطلاعات مندرج شده در کارنامه اولیه کنکور سراسری الزامی می باشد. لذا طبق آنچه گفته شد پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان بر اساس شرایط و ضوابط خاصی انجام می گیرد و متاسفانه نداشتن اطلاع از آن شرایط، موجب سردرگمی داوطلبان خواهد شد.

یکی از مراحلی که در صورت نداشتن آگاهی از آن منجر به مردودی و یا عدم قبولی داوطلب در رشته مورد نظر خود می شود، انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ می باشد.

بنابراین در ادامه این مقاله سعی شده تا شرایط و نحوه انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در سال ۱۴۰۳، به صورت کامل توضیح داده شود.

تاریخ انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

همانگونه که میدانید سازمان سنجش با اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۳، کارنامه ای نیز حاوی وضعیت علمی داوطلبان منتشر کرده است، لذا با مراجعه به سایت این سازمان می توانید آن را مشاهده نمایید. داوطلبان با اخذ این کارنامه می توانند وضعیت خود را برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان مورد بررسی قرار داده و در صورت داشتن شرایط مورد نیاز، اقدام به اولویت بندی رشته محل های مورد علاقه خود نمایند.

توجه داشته باشید که انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان به صورت جداگانه انجام می شود و به انتخاب رشته دانشگاه های سراسری ارتباطی ندارد. بنابراین علاقمندان به دانشگاه فرهنگیان علاوه بر انتخاب رشته این دانشگاه باید خود را برای سایر مراحل پذیرش نیز آماده کنند.

شایان ذکر می باشد که انتخاب رشته کنکور فرهنگیان ۱۴۰۳، از ۸ خرداد ماه آغاز و تا ۱۲ خرداد ماه ۱۴۰۳ در سایت سازمان سنجش انجام خواهد شد.

بر اساس تغییرات زیادی که در کنکور ۱۴۰۳ انجام شده است، تمامی داوطلبان که قصد شرکت در انتخاب رشته کنکور سراسری را دارند باید در ابتدا دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری را مطالعه نمایند و از جزئیات آن آگاه شوند.

نکته مهم چیزی به نام ثبت نام بدون کنکور دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد و اگر کسی این حرف را میزند قصد کلاهبرداری دارد.

شرایط لازم برای انتخاب رشته و دعوت به مصاحبه دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳
برای انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان باید مانند بقیه فرایند ها، شرایط و ضوابط خاصی را دارا باشید، که در دفترچه ها در زمان انتخاب رشته کنکور سراسری ۱۴۰۳ منتشر شده و همچنین در سایت سازمان سنجش نیز قرار می گیرد.

مهم ترین شرایط اختصاصی لازم برای شرکت در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان در ادامه ارائه شده است:

۱. داشتن حداكثر سن ۲۴ سال تمام در بدو ورود به دانشگاه فرهنگیان
۲. داشتن حداقل معدل كل ۱۴
۳. کسب تراز ۶۰۰۰ به بالا
۴. بومی بودن داوطلب در كد رشته محل مربوطه
۵. برخورداری از سلامت كامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی
۶. موفقیت در مصاحبه اختصاصی فرهنگیان و بررسی صلاحیت های عمومی
منظور از سلامت كامل در انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ چیست؟
لازم به ذکر می باشد، داوطلبانی که برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان دعوت می شوند، از نظر سلامت جسم در موارد مختلف مورد معاینه و سنجش قرار می گیرند. مواردی که متقاضیان در آن مورد سنجش و معاینه قرار می گیرند، شامل:

۱. شرط سلامت کامل گفتاری، یعنی نداشتن لکنت زبان
۲. قدرت بینایی، ۱۰ از ۱۰ با عینک و ۱۰ از ۲۰ بدون عینک به صورت مجموع هر دو چشم
۳. قدرت شنوایی
۴. قد و وزن مناسب، حداقل ۱۶۰ سانتی متر در مردان و ۱۵۵ سانتی متر در بانوان
۵. نداشتن نقص عضو مشهود
۶. عدم ابتلا به بیماری های مزمن و صعب العلاج
۷. سلامت روانی و برخورداری از استعداد، علاقه و انگيزه معلمی
۸. عامل بودن به اخلاق و رفتار متناسب با شان و جايگاه معلمی
۹. برخورداری از قدرت تعامل با ديگران
۱۰. آشنايی با تعاليم دينی، به ويژه قرآن كريم از دیگر شرایط ثبت نام در دانشگاه فرهنگیان است که در زمان مصاحبه مورد بررسی قرار می گیرد.
دانلود دفترچه انتخاب رشته فرهنگیان
شیوه تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳
داوطلبان باید در نوشتن رشته محل های دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳، دقت زیادی داشته باشند و حتما برای اولویت بندی انتخاب های خود بر اساس علاقه پیش بروند. زیرا دعوت به مصاحبه این کد رشته محل ها علاوه بر ظرفیت پذیرش و حد نصاب لازم، به شیوه اولویت بندی انتخاب های داوطلبان نیز بستگی دارد.

بنابر آنچه گفته شد، داوطلبانی که شانس قبولی در اولویت های قبل از رشته محل های دانشگاه شهید رجایی را دارا باشند، در لیست معرفی شدگان این رشته محل ها قرار نمی گیرند و در نهایت به مصاحبه دعوت نخواهند شد. اما داوطلبانی که طبق اولویت بندی انتخاب های خود در ردیف معرفی شدگان قرار می گیرند به مصاحبه دعوت می شوند و می توانند شانس خود را برای پذیرش محک بزنند. بنابراین دقت کنید که انتخاب رشتهدانشگاه فرهنگیان تاثیر به سزایی در دعوت به مصاحبه این دانشگاه دارد.

اهمیت تکمیل فرم کنکور تربیت معلم 1403

در این قسمت از مقاله با یک مثال به بررسی اهمیت نحوه تکمیل فرم انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳ می پردازیم:

شیوه بررسی فرم انتخاب رشته کنکور سراسری که توسط نرم افزار سازمان سنجش انجام می شود، به این صورت است که انتخاب های ۱ تا ۱۵۰ داوطلب به ترتیب بررسی می شوند. بدین صورت که ابتدا انتخاب اول داوطلب بررسی خواهد شد و چنانچه ظرفیت آن رشته محل توسط داوطلبانی با رتبه بهتر تکمیل شده باشد، انتخاب دوم مورد بررسی قرار می گیرد و اگر باز هم ظرفیت خالی وجود نداشته باشد، انتخاب های بعدی بررسی می گردد تا زمانی که به رشته محلی با ظرفیت خالی برسد و آن رشته را به عنوان محل قبولی داوطلب اعلام نماید.

لذا در صورتی که هدف شما قبولی در دانشگاه فرهنگیان می باشد بهتر است کد رشته محل های مربوط به این دانشگاه را در اولویت های اول خود درج نمایید تا شرایط شما برای مصاحبه دانشگاه فرهنگیان بررسی شود اما اگر هدف شما قبولی در رشته های دیگر به جز دانشگاه فرهنگیان است، کد رشته محل های مربوط به آن ها رشته را در اولویت های بالاتر قرار دهید.

فرآیند پس از انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان ۱۴۰۳

یکی از مهم ترین مراحل پذیرش دانشجو در دانشگاه فرهنگیان و پردیس دانشگاه های فرهنگیان، مصاحبه می باشد و فقط معرفی شدگان مرحله انتخاب رشته مجاز به شرکت در آن را می باشند. به نحوی که سازمان سنجش پس از بررسی انتخاب های موجود در فرم انتخاب رشته کنکور ۱۴۰۳، فهرست اسامی چند برابر ظرفیت کد رشته محل های دانشگاه فرهنگیان را همراه با تاریخ انجام مصاحبه در سایت سازمان سنجش منتشر می کند.

این افراد پس از مطالعه دقیق اطلاعیه ای که توسط سازمان سنجش منتشر شده، با کسب آمادگی لازم در تاریخ اعلام شده به دانشگاه مربوطه مراجعه کرده و مراحل گزینش را انجام دهند. همانطور که می دانید مصاحبه دانشگاه فرهنگیان توسط هسته های گزینش در هر استان برگزار می شود و متقاضیان باید طبق اطلاعیه سازمان سنجش، سر جلسه تعیین شده حاضر باشند. همانطور که گفته شد در جلسات مصاحبه سلامت جسمی داوطلب بررسی می شود و سوالات مختلفی در ارتباط با هدف شما از انتخاب شغل معلمی، احکام،مسائل سیاسی و… از داوطلبان پرسیده می شود. البته از اهمیت تحقیقات محلی دانشگاه فرهنگیان نیز نباید گذشت.

با توجه به آغاز انتخاب رشته آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو معلم دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ از فردا، داوطلبان باید سه نکته مهم را مد نظر قرار دهند.

سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام اموزش کشور اعلام کرد؛ پیرو انتشار اطلاعیه اول بهمن ماه ۱۴۰۲ در خصوص انتخاب رشته آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو-‌معلم سال ۱۴۰۳به اطلاع شرکت‌کنندگان در آزمون‌ اختصاصی پذیرش دانشجو ـ معلم می‌رساند، «سامانه جامع آزمون سراسری» برای انتخاب کدرشته‌محل‌های دانشگاه فرهنگیان به صورت اینترنتی از فردا سه‌شنبه، ۸ خرداد فعال خواهد شد و تا روز شنبه، ۱۲ این ماه ادامه خواهد داشت.

بر این اساس ضرورت دارد متقاضیان در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقیق دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو-معلم سال ۱۴۰۳، به درگاه اطلاع رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و با ورود به سامانه جامع آزمون سراسری و با توجه به رشته محل‌های اعلام شده در دفترچه راهنمای مذکور، نسبت به انتخاب رشته‌محل‌های مورد علاقه خود اقدام کنند.

نکات مهم برای انجام انتخاب رشته دانشگاه فرهنگیان

۱- داوطلبان ضرورت دارد به شرایط و ضوابط اختصاصی و سایر موارد مطروحه در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو- معلم در دانشگاه فرهنگیان سال ۱۴۰۳ «مندرج در درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور» که از امروز دوشنبه هفتم خرداد از طریق درگاه اطلاع‌رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور قابل دسترس خواهد بود، توجه کنند.

۲- متقاضیانی می توانند نسبت به انتخاب رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان اقدام کنند که در آزمون اختصاصی دانشگاه فرهنگیان در اردیبهشت‌ماه سال جاری (در روزهای پنجشنبه و جمعه، تاریخ ۶ و ۷ اردیبهشت ماه) در آزمون سراسری سال ۱۴۰۳ (نوبت اول) شرکت کرده باشند.

۳- به داوطلبان توصیه می‌شود مطابق شرایط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون اختصاصی پذیرش دانشجو- معلم سال ۱۴۰۳، ابتدا فرم پیش‌نویس مندرج در انتهای دفترچه مذکور را تکمیل و سپس بر اساس فرم پیش‌نویس با مراجعه به درگاه اطلاع رسانی سازمان ملی سنجش و ارزشیابی نظام آموزش کشور، در مدت زمان کوتاه‌تر و بدون خطا نسبت به تکمیل فرم انتخاب رشته‌ خود اقدام کنند.

۴- پس از تکمیل فرم انتخاب رشته اینترنتی و دریافت کدپیگیری، یک نسخه پرینت از فرم انتخاب رشته تهیه و نزد خود نگهداری کنید.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا