تکنولوژی و فناوری

ممنوعیت واردات گوشی آیفون ۱۳ / آیا واردات همه مدل های آیفون ممنوع شده؟

آیفون - ممنوعیت واردات گوشی آیفون ۱۳ / آیا واردات همه مدل های آیفون ممنوع شده؟

به گزارش راشدون به نقل از ایسنا اخیرا تصویب‌نامه هیئت وزیران درخصوص «تعیین اصلاحات تعرفه ای (۳۷۲) ردیف شامل کاهش و افزایش سود بازرگانی، تفکیک، ایجاد، حذف و اصلاح شرح تعرفه و مندرجات ذیل یادداشت برخی از فصول کتاب مقررات صادرات و واردات» منتشر شده بود که بر اساس آن با توجه به ممنوعیت واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری اپل، در صورت لغو ممنوعیت آن در آینده توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ درصد پیش بینی خواهد شد.

بعد از انتشار این تصویب‌نامه، گمرک ایران در نامه‌ای اعلام کرده که واردات تلفن همراه هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع است و در صورت لغو ممنوعیت ورود توسط مراجع ذیصلاح، سود بازرگانی آن به میزان ۹۶ تعیین شده است.

با این حال هر دو نامه دارای ابهاماتی بود؛ چراکه تاکنون ممنوعیت برند Apple به طور کامل ممنوع نبوده و آیفون‌های ۱۲ و ۱۳ و مدل‌های قبل از آن به کشور وارد می‌شد. با این حال با این دو ابلاغیه جدید این ابهام ایجاد شده که آیا واردات آیفون به طور کامل به کشور ممنوع شده است؟ همچنین این سوال درباره تعیین تعرفه ۹۶ درصدی هم وجود داشت که آیا این تعرفه برای همه مدل‌های آیفون (در صورت رفع ممنوعیت) اعمال خواهد شد یا فقط برای آیفون ۱۴ به بالا در نظر گرفته شده است؟

پیگیری ایسنا از سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد ممنوعیت واردات مطرح شده در این نامه‌ها مربوط به مدل‌های 14 به بعد است و ممنوعیت جدید در رابطه با ورود آیفون به کشور وضع نشده است.

با این حال آنطور که سازمان توسعه تجارت به ایسنا اعلام کرده، سود بازرگانی ۹۶ درصد برای همه مدل‌های آیفون در نظر گرفته شده است.

گفتنی است از ابتدای پاییز ۱۴۰۱ واردات آیفون ۱۴ به بالا به شکل تجاری و مسافری به کشور ممنوع شد. این تصمیم باعث شد قیمت آیفون ۱۳ به دلیل داشتن رجیستری و گارانتی از آیفون ۱۴ و ۱۵ قاچاق گران‌تر شده و در حال حاضر هم عده‌ای ترجیح می‌دهند با پول کمتر از آخرین تکنولوژی موجود استفاده کنند و در کنار آن با استفاده از یک موبایل ارزان قیمت سیم کارت خود را فعال کنند و با جدیدترین مدل آیفون به اینترنت یک موبایل ارزان متصل شوند و کارهای خود را پیش ببرند.

مدتی بعد هم سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت که بعید است تصمیم ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ به بالا عوض شود و ورود، استفاده، به کارگیری و فروش این موبایل ممنوع است. همچنین پیرو ابلاغیه ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از هفته دوم مهر ماه فرایند جمع آوری گوشی‌های آیفون قاچاق ۱۴ و ۱۵ از بازار آغاز شد.

آیا واردات همه مدل‌های آیفون ممنوع شده است؟

خبرگزاری تسنیم ساعاتی پیش خبری را منتشر کرد مبنی بر اینکه واردات تمام گوشی‌های هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع شده است. با این وجود به نظر می‌رسد ممنوعیت واردات آیفون همچنان مختص آیفون ۱۴ به بعد باشد.

علیرضا صدری‌خواه، مدیر کل دفتر واردات گمرک، ساعاتی پیش طی بخشنامه‌ای به گمرکات اجرایی اعلام کرد که واردات کلیه‌ی گوشی‌های هوشمند با نشان تجاری Apple ممنوع شده است. این خبر در حالی اعلام شد که بعد از ممنوعیت واردات آیفون ۱۴ و ۱۵، بسیاری از کاربران به ناچار به سراغ آیفون ۱۳ می‌رفتند که تنها سری آیفون قابل رجیستر شدن در کشور بود.

تفاوت آیفون اکتیو و نات اکتیو؛ آیا آیفون خریده شده دست دوم است؟
تکذیب ممنوعیت واردات آیفون ۱۳؛ ممنوعیت همچنان برای آیفون‌های جدید است
این خبر با واکنش‌های زیادی از سوی کاربران همراه شد. با این وجود پیگیری ایسنا از سازمان توسعه تجارت نشان می‌دهد که این اتفاق قرار نیست رخ دهد؛ یعنی ممنوعیت واردات آیفون اگرچه همچنان وجود دارد اما مربوط به آیفون ۱۳ نیست و فقط برای آیفون ۱۴ و تمام گوشی‌های بعد از آن وجود دارد.

ایسنا همچنین به نقل از سازمان توسعه تجارت اعلام کرده که هیچ ممنوعیت جدیدی در رابطه با واردات گوشی‌های آیفون به کشور وضع نشده است. بنابراین کاربران همچنان می‌توانند آیفون ۱۳ و مدل‌های قبل آن را خریداری کنند. البته امکان خرید آیفون ۱۴ و ۱۵ هم وجود دارد اما این گوشی‌ها رجیستر نمی‌شوند و هیچ سرویس مربوط به سیم‌کارت را دریافت نخواهند کرد.

اگرچه واردات آیفون ۱۳ به کشور ممنوع نیست و خبر قبلی تکذیب شده اما طبق اعلام رسمی سازمان توسعه تجارت، سود بازرگانی ۹۶٪ برای تمام مدل‌های آیفون وارد شده به کشور در نظر گرفته شده است. این یعنی از این پس، کاربران حتی برای خرید آیفون‌هایی که وارداتشان ممنوع نیست هم باید هزینه زیادی بپردازند.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا