تاریخ و سیره

شهادت امام جواد در سال ۱۴۰۳🖤 تاریخ شهادت امام جواد سال 1403 چه روزی است؟

تاریخ شهادت امام جواد در سال 1403 چه روزی است؟

تقویم - شهادت امام جواد در سال ۱۴۰۳🖤 تاریخ شهادت امام جواد سال 1403 چه روزی است؟

تاریخ شهادت امام جواد 1403

تاریخ دقیق شهادت امام محمد تقی (ع) در تقویم شمسی برابر با جمعه ۱۸ خرداد ۱۴۰۳ است.

تاریخ دقیق شهادت امام محمد تقی (ع) در تقویم قمری برابر با ۲۹ ذی القعده ۱۴۴۵ است.

تاریخ دقیق شهادت امام محمد تقی (ع) در تقویم میلادی برابر با ۷ ژوئن ۲۰۲۴ است.

شناسنامه امام جواد علیه السلام

ناممحمد بن علی بن موسی
کنیهابوجعفر و ابوعلی
زادروز۱۰ رجب، ۱۹۵ق.
زادگاهمدینه
مدت امامت۱۷ سال ( ۲۰۳ تا ۲۲۰ق)
شهادتآخر ذی‌القعده، ۲۲۰ق یا ۶ ذی‌الحجه۲۲۰ق.
مدفنکاظمین
محل زندگیمدینه، بغداد
لقب(ها)جواد، تقی، ابن الرضا
پدرعلی بن موسی بن جعفر
مادرسبیکه
همسر(ان)سمانه مغربیه، ام فضل
فرزند(ان)علی، موسی، حکیمه، زینب، فاطمه، امامه
طول عمر۲۵ سال

خلاصه زندگی امام جواد علیه السلام

محمد بن علی بن موسی مشهور به امام جواد و امام محمدِ تقی (۱۹۵-۲۲۰ق) امام نهم شیعیان اثناعشری است. کنیه او ابوجعفر و ملقب به جواد و ابن‌الرضا بود. ملقب شدن او به جواد را به علت کثرت بخشش و احسان او دانسته‌اند.

امام جواد هفده سال امامت کرد که با حکومت مأمون عباسی و معتصم عباسی همزمان بود. براساس نقل بیشتر منابع، امام جواد(ع) در آخر ذی‌القعده سال ۲۲۰ق در ۲۵سالگی، به شهادت رسید. در میان امامان شیعه، وی جوان‌ترین امام در هنگام شهادت بوده است. او در کنار جدش موسی بن جعفر(ع) در مقبره قریش در کاظمین به خاک سپرده شد.

سنّ کمِ امام جواد (هشت‌سالگی) در هنگام امامت، سبب شد شماری از اصحاب امام رضا(ع)، در امامت او تردید کنند: برخی عبدالله بن موسی و عده‌ای احمد بن موسی شاهچراغ را امام خواندند و گروهی به واقفیه پیوستند؛ اما بیشتر آنان امامت محمد بن علی(ع) را پذیرفتند.

ارتباط امام جواد(ع) با شیعیان بیشتر از طریق وکیلانش و به شکل نامه‌نگاری انجام می‌شد. در دوره امامت او، فرقه‌های اهل‌حدیث، زیدیه، واقفیه و غُلات فعالیت داشتند. امام جواد(ع)، شیعیان را از عقاید آنان آگاه و از نماز خواندن پشت سر آنها نهی می‌کرد و غالیان را لعن می‌نمود.

مناظرات علمی امام جواد(ع) با عالمان فرقه‌های اسلامی در مسائل کلامی، همچون جایگاه شیخین (عُمر و ابوبکر) و مسائل فقهی مانند حکم قطع‌کردن دست دزد و احکام حج را از مناظرات معروف امامان شیعه می‌دانند.

از امام جواد، تنها حدود ۲۵۰ حدیث نقل شده است که علت آن را عمر کوتاه و نیز تحت کنترل بودن او می‌دانند. راویان و اصحاب او را نیز از ۱۱۵ تا ۱۹۳ تن شماره کرده‌اند. احمد بن ابی‌نصر بزنطی، صفوان بن یحیی و عبدالعظیم حسنی از جمله اصحاب امام بودند.

در منابع شیعی،‌ کراماتی همچون سخن گفتن هنگام تولد، طی‌ُالارض، شفادادن بیماران و استجابت دعا، برای امام جواد(ع) نقل شده است. عالمان اهل‌سنت نیز شخصیت علمی و معنوی امام جواد(ع) را ستوده و برای او احترام قائل‌اند.

بیش از ۶۰۰ اثر علمی درباره امام نهم به زبان‌های مختلف منتشر شده است. وفاة الامام الجواد، مُسند الامام الجواد، موسوعة الامام الجواد علیه‌السلام، الحیاة السیاسیة للامامِ الجواد و حیاة‌ الامام محمد الجواد از جمله این آثار هستند.

شهادت امام جواد در سال ۱۴۰۳

4.5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا