اخبار سیاسی

موضع چین در مورد جزایر سه گانه ایران + واکنش ایران

جزایر سه گانه - موضع چین در مورد جزایر سه گانه ایران + واکنش ایران

حمایت دوباره چین از امارات درباره جزایر سه گانه

دولت های چین و امارات در بیانیه مشترک جدید به موضوع جزایر سه گانه اشاره کردند. این بیانیه خواستار حل مسئله جزایر سه گانه میان ایران و امارات شده است.

چین در این بیانیه از موضع امارات درباره به رسمیت شناختن موضوع جزایر به عنوان یک مسئله و اختلاف میان ایران و امارات حمایت کرده است. ایران از اساس وجود چنین اختلافی را قبول ندارد. ایران سه جزیره را بخش جدایی ناپذیر از خاک خود می داند و هر گونه مذاکره یا داوری بین المللی بر سر آن را رد می کند.

در این بیانیه گفته شده دولت چین از تلاش های امارات برای حل مسالمت آمیز مسئله جزایر سه گانه حمایت می کند.
در این بیانیه هیچ اشاره ای به مالکیت امارات بر جزایر یا حمایت چین از مالکیت امارات بر جزایر نشده است.

موضع گیری چین در مورد جزایر سه گانه ایران و احضار سفیر چین

در این دیدار مدیرکل خلیج فارس وزارت امور خارجه با یادآوری روابط ویژه و ممتاز ایران و چین، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی کشور‌ها را به عنوان یکی از اصول شناخته شده و بنیادین در مناسبات بین المللی دانست و بر تعلق ابدی جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس به جمهوری اسلامی ایران تاکید کرد و افزود؛ دولت جمهوری اسلامی ایران هر ادعایی از هر طرفی در این خصوص را مردود و غیر قابل پذیرش می‌داند.

به گزارش ایسنا، دستیار وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد؛ انتظار این است که با توجه به همکاری‌های راهبردی دو کشور ایران و چین، دولت چین مواضع خود را نسبت به این موضوع اصلاح نماید.

سفیر چین نیز اظهار داشت مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران را در اسرع وقت به مقامات کشورش منعکس خواهد نمود.

واکنش چین به اعتراض ایران درباره جزایر سه گانه

چین با وجود خشم تهران از پکن به دلیل اظهارات این کشور در خصوص جزایر سه‌گانه ایرانی، امروز دوشنبه مجددا بر موضع خود تاکید کرد.

به گزارش انتخاب به نقل از رویترز؛ در ادامه این مطلب آمده است: چین هفته گذشته در بیانیه‌ای از تلاش‌های امارات برای دستیابی به یک «راه حل مسالمت آمیز» برای موضوع جزایر (تنب بزرگ، تنب کوچک و ابوموسی) حمایت کرد.

جزایر مورد ادعای امارات از سال ۱۹۷۱ پس پایان اشغال این جزایر توسط نیروهای انگلیسی و خروج آن‌ها از خلیج فارس مجددا در اختیار ایران قرار گرفته است.

پوزارت خارجه ایران روز یکشنبه سفیر چین در ایران را در اعتراض به «حمایت مکرر» چین از ادعاهای بی‌اساس امارات احضار و به وی اعلام کرد که «با توجه به همکاری راهبردی تهران و پکن، انتظار می‌رود که دولت چین موضع خود را در این زمینه بازبینی کند».

اما به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه بار دیگر از ایران و امارات خواست تا «اختلافات» خود را از طریق گفتگو و رایزنی حل کنند و مواضع چین در این مورد را «موضعی ثابت» توصیف کرد.

مائو نینگ در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره اعتراض ایران به این موضع چین، گفت: «محتوای مربوطه در بیانیه مشترک چین و امارات متحده عربی با موضع چین مطابقت دارد».

چین در دسامبر ۲۰۲۲ نیز با صدور بیانیه‌ای مشترک با کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با نادیده گرفتن تمامیت ارضی ایران و حق حاکمیت ایران بر جزایر ایرانی، خواستار تلاش برای حل و فصل موضوع جزایر سه‌گانه شده بود.

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا