تاریخ و سیره

ایام مسلمیه ۱۴۰۳ چه روزی است تاریخ شهادت حضرت مسلم 1403 کی است؟

تقویم - ایام مسلمیه ۱۴۰۳ چه روزی است تاریخ شهادت حضرت مسلم 1403 کی است؟

ایام مسلمیه چیست؟ و تاریخ شهادت حضرت مسلم

حضرت مسلم در ۹ ذی‌الحجه سال ۶۰ قمری در کوفه به شهادت رسید. و در ایام شهادت حضرت مسلم در برخی جاها بخصوص حرم عبدالعظیم حسنی ری سه روز عزارادی می شود که به ایام مسلمیه مشهور است.

تاریخچه ایام مسلمیه

آئین سنتی ایام مسلمیه از حدود ۸۰ سال قبل در ایام شهادت مسلم بن عقیل در حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی برگزار می‌شود. مراسم مسلمیه هر سال، از شب شهادت حضرت امام محمد باقر (ع) تا روز شهادت مسلم بن عقیل در حرم حضرت عبدالعظیم الحسنی به مدت سه شب بعد از نماز مغرب و عشاء برگزار می شود. در این مراسم دسته‌های عزاداری شرکت می‌کنند. مراسم عزاداری مسلمیه شهرری در سال ۱۳۹۹ش. ثبت ملی شد. این مراسم در سال ۱۳۹۹ ش. به علت شیوع ویروس کرونا برگزار نشد.

“غلام رضا سازگار” از مداحان و شاعران به نام تهران به مدت ۱۵ سال است که برگزاری مراسم مسلمیه و حضورهیئت های تهرانی در شهرری را مدیریت می کند در خصوص قدمت مراسم مسلمیه می گوید:«آنچه که به صورت اسناد و در خاطر بنده مانده است حدود ۶۰ تا۷۰ سال است که مراسم مسلمیه در شهرری برگزار می شود و دلیل این اتفاق وجود حرم حضرت عبد العظیم (ع)است.»

روز شهادت حضرت مسلم ۱۴۰۳ مصادف با دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰ ذی الحجه ۱۴۴۵ و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ است.

ایام مسلمیه 1403 و تاریخ شهادت حضرت مسلم

روز شهادت حضرت مسلم ۱۴۰۳ مصادف با دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳، ۱۰ ذی الحجه ۱۴۴۵ و ۱۷ ژوئن ۲۰۲۴ است.

ایام مسلمیه ۱۴۰۳ حرم عبدالعظیم حسنی

آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی علیه السلام همه ساله و طبق سنوات گذشته، در ایام مسلمیه امسال در تاریخ های ۲۴، ۲۵ و ۲۶ خرداد ماه میزبان هیئت‌های مذهبی خواهد بود.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا