پزشکی و سلامت

راهنمای کامل غذا خوردن بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان - راهنمای کامل غذا خوردن بعد از ایمپلنت دندان

ایمپلنت یکی از جدیدترین و به روزترین روش‌های جایگزین دندان‌های از دست رفته است که کمک به سلامتی و بازگشت زیبایی به بیماران را ‌همراه دارد. استفاده ازمواد غذایی مناسب به بیمار کمک خواهد کرد تا به راحتی دوره نقاهت پس از حراجی ایمپلنت را سپری کند. ما دراین گزارش به برسی بهترین و موثرترین تغذیه‌ها برای میل کردن در زمان پس از جراحی ایمپلنت می‌پردازیم و همچنین با راهکارهای پیشنهای توسط دکترحمیدرضا افضلی، متخصص و دندانپزشک زیبایی و ایمپلنت، با سابقه 18سال طبابت در این زمینه همراه خواهیم شد.

تعریف ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان، ریشه ای مجدد برای رویش لبخندی زیبا است که به کمک آن می‌توان نگران دندان‌های از دست رفته نبود زیرا به‌وسیله پیچ‌های ظریفی ک در استخوان فیکس می‌شوند، می‌تواند جایگزین ریشه دندان باشد و پایه ای محکم برای دندان مصنوعی، تاج یا بریج باشد.

قیمت ایمپلنت دندان در تهران بسته به عوامل مختلفی مانند تعداد ایمپلنت‌ها، برند ایمپلنت، تخصص و تجربه دندانپزشک و موقعیت جغرافیایی مطب می‌تواند متفاوت باشد. با ایمپلنت دغدغه جویدن غذا یا لق شدن آن را نداشته باشید و به راحتی از میل کردن غذا لذت ببرید.

تغذیه مناسب پس از جراحی ایمپلنت

با رعایت رژیم غذایی مناسب پس از جراحی ایمپلنت تا حد زیادی قادر به پیشگیری از عوارض و عفونت‌های احتمالی خواهید شد و روند بهبود را به بازه زمانی کمتری تبدیل خواهید کرد. مواد غدایی که پس از جراحی ایمپلنت توصیه می‌شود، انواع سوپ‌ها، پوره سیب‌زمینی، ماست،اسموتی ها، نوشیدن مایعات خنک و… هستند. در مقابل میل کردن مواد غذایی که بافت سفت تری دارند اسیدی و تند و چسبنده هستند، در بازه زمانی 2هفته پس از جراحی به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.استعمال دخانیات و مصرف الکل ممنوع بوده و از جویدن سمت محل جراحی شده، جدا خودداری کنید.

اهمیت تغذیه مناسب در بهبود سریع تر

رعایت تغذیه مناسب پس از حراجی ایمپلنت کلید طلایی بهبود سریع تر آن است زیرا تغذیه مناسب نیز مثل مراقبت‌های دهان و دندان ، نقشی حیاتی در روند بهبود پس از جراحی دارد. استفاده از مواد غذایی نرم و پوره شده، مصرف مایعات فراوان که ترجیحا خنک بوده، استفاده از منابع غذایی حاوی پروتئین، عدم استفاده از تغذیه های مضر، مصرف ویتامین و مواد معدنی و درنهایت رعایت بهداشت دهان و دندان از جمله نکات مهمی بوده که رعایت آن‌ها، منجر به بهود سریع‌تر و بدون عوارض پس از جراحی ایمپلنت خواهد شد.

تاثیر تغزیه مناسب بر فرآیند التیام

به‌طور کلی تغذیه مناسب، نقشی مهم و اساسی در سلامت کل بدن و روند التیام زخم ها ایفا می‌کند. در رابطه با ایمپلنت دندان نیز انتخاب رژیم غذایی مناسب و متعادل، روند بهبود را تسریع می‌دهد. رعایت استفاده از تغذیه مناسب اثرات مثبتی دارد که شامل تقویت سیستم ایمنی، ترمیم بافت و بازسازی در زمانی کوتاه، کاهش التهاب، جلوگیری از عفونت و افزایش خونرسانی هستند. استفاده از منابع و برخی از ویتامین‌هایی که برای التیام بعد از ایمپلنت مفید هستند عبارتند از: پروتئین، ویتامین CوD، کلسیوم،فسفرو آهن.

غذاهای توصیه شده بعد از ایمپلنت

استفاده از غذاهای نرم و پوره شده در 2الی3 روز پس از جراحی ایمپلنت، بهترین گزینه برای میل کردن است. زیرا جویدن راحت تری در مقایسه با غذاهای سفت تر و چسبنده تر دارد. دراین قسمت فهرستی از غذاهای توصیه شده پس از جراحی ایمپلنت را برایتان آماده کرده‌ایم:

 1. سوپ: سوپ مرغ و سبزیجات و سوپ عدسی
 2. انواع پوره: پوره سیب‌زمینی، پوره کدوحلوایی، پوره میوه‌ها
 3. ماست: ماست ساده یا ماست یونانی
 4. اسموتی: اسموتی میوه‌ها و سبزیجات
 5. تخم‌مرغ: تخم‌مرغ آب‌پز یا املت
 6. ماهی: ماهی پخته شده، ماهی آب‌پز
 7. پنیر نرم: پنیر ریکوتا، پنیر موزارلا
 8. ژله: ژله میوه و بدون شکر
 9. موز: موزله شده

غذاهای نرم و آسان جذب

استفاده از عذاهایی که دارای بافت نرم ترو جذب آسانی هستند، بهترین گزینه برای بیمارانی است که به تازگی جراحی ایمپلنت دندان انجام داده‌اند. زیرا تغزیه هایی که بافت سفت و چسبنده ای دارند باعث ایجاد درد در ناحیه لثه وزخم های ناشی از جراحی ایمپلت می‌شود.

مایعات و نوشیدنی‌های مفید

استفاده از نوشیدنی‌ها و مایعات کافی پس از حراجی ایمپلنت، راهکاری موثر در بهبود روند التیام است.زیرا استفاده از مایعات علاوه بر آبرسانی و جلوگیری از کمبود آب در بدن، مواد مغذی و ضروری را به سلول‌ها منتقل مینماید و همچنین به دفع سموم دربدن کمک خواهد کرد.مایعات مفید در دوره پس از جراحی ایمپلنت دندان شامل: انواع سوپ ها، شیر کم‌چرب، اسموتی و چای‌های گیاهی هستند اما درمقابل استفاده از نوشیدنی‌های که دارای کافئین و الکل و گازدار هستند، تا دوهفته پس از جراجی ایمپلنت توصیه نمی‌شود.

غذاهای غنی از پروتئین و ویتامین‌ها

انتخاب غذاهای سرشار از پروتئین و ویتامین، به بیمار کمک خواهد کرد تا انرژی لازم را دربدن به دست اورده و سیستم ایمنی بدن نیز تقویت خواهد شد. در این بخش لیست مواد غذایی مجاز پس از انجام جراحی ایمپلنت که دارای ویتامین و پروتئین هستند را آورده‌ایم:

منابع دارای پروتئین: گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات و حبوبات.

منابع دارای ویتامین: میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل.

مجموعه‌ای از مواد غذایی سالم شامل ماهی سالمون، آووکادو و سبزیجات

غذاهایی که باید پس از ایمپلنت پرهیز کرد

از مصرف غذاهای سفت تا دو هفته پس از جراحی امتناع کنید. این مواد غذایی شامل آجیل و دانه‌ها، میوه‌ها و نان تست و غذاهای ترد مثل چیپس و کراکر. همچنین موادغذایی چسبنده و یا غذاهای بسیار داغ یا بسیار سرد توصیه نمی‌شود. اما پس ازگذشت دو هفته به‌راحتی قادر به استفاده از مواد غذایی دلخواه خود با هرنوع بافت هستید.

غذاهای سفت و سخت:

از جمله غذاهای سفتی که بعد از ایمپلنت دندان الزامی است تا از آنها پرهیز کرد، عبارتند از:

 • آجیل‌ها : آجیل و دانه‌ها سفت هستند و جویدنشان دشوار است و خوردن آن‌ها، منجر به ایجاد لخته در محل ایمپلنت خواهد شد.
 • نان تست سفت: نان تست سفت می تواند لثه های حساس را تحریک کند و جویدن آن دشوار باشد.
 • غذاهای ترد مثل چیپس:غداهای تند مثل چیپس و کراکر می‌توانند لثه های حساس را تحریک کنند و لخته خون را در محل ایمپلنت مختل کنند.
 • کارامل: کارامل کاملا چسبناک است و می‌تواند به ایمپلنت و لثه ها بچسبد.
 • آبنبات‌های چسبنده: آبنبات های چسبنده چسبناک هستند و می توانند به ایمپلنت و لثه ها بچسبند.
 • آدامس‌ها: آدامس جویدنش دشوار است و می تواند لخته خون را در محل ایمپلنت مختل کند.
 • میوه های خشک: میوه های خشک سفت و جویدنشان دشوار است و می توانند لخته خون را در محل ایمپلنت مختل کنند.
 • سوپ داغ: سوپ داغ می تواند لثه های حساس را تحریک کند.

غذاهای گرم و داغ

ترجیحا توصیه می‌شود که پس از انجام ایمپلنت دندان به مدت دو هفته از مصرف موادغذایی و نوشیدنی‌های داغ خودداری نمایید. زیرا غذاهای داغ می‌توانند لثه‌های حساس را تحریک کرده و سبب درد در آن ناحیه ‌شود. بهتر است قبل از مصرف هرگونه غذا یا نوشیدنی داغ ،آن را با کمی وقفه میل کرد تا کمی خنک ترشود و از نی برای نوشیدن مایعات استفاده نماید زیرا ‌از برخورد مستقیم با لثه جلوگیری می‌شود.

مواد غذایی تند و اسیدی

مصرف مواد غذایی تند و اسیدی بعد از جراحی ایمپلنت دندان، به شدت مضر بوده و می‌تواند به روند بهبودی شما آسیب جدی وارد کند. به همین دلیل، اجتناب از این نوع مواد غذایی تا دو هفته بعد از ایمپلنت از اهمیت بالایی برخوردار است. برخی ازمواد غذایی مضرتند و اسیدی برای ایمپلنت عبارتند از: فلفل سبز و فلفل قرمز،سس‌های تند، مرکبات،گوجه فرنگی، سرکه وانواع ترشی‌‌ها.

بازگشت به رژیم غذایی عادی

بازگشت به رژیم غذایی عادی بعد از جراحی ایمپلنت دندان، فرآیندی تدریجی است که باید با احتیاط و دقت انجام شود. به طور کلی، حداقل دو هفته طول می‌کشد تا ایمپلنت‌های دندانی به اندازه کافی التیام یابند و برای جویدن غذاهای سفت و جویدنی آماده شوند. در این دو هفته، رژیم غذایی نرم مصرف کنید که شامل غذاهای پخته شده، له شده و مایعات باشد. پس از دو هفته، می‌توانید به تدریج غذاهای سفت‌تر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید.از غذاهای کوچک شروع کنید و به تدریج اندازه غذاها را افزایش دهید.خوب غذا را بجوید و از هر دو طرف دهان خود برای جویدن استفاده کنید. تا زمانی که ایمپلنت‌های شما به طور کامل التیام نیافته‌اند، از غذاهای تند، اسیدی، سفت و چسبنده خودداری کنید.این غذاها می‌توانند لثه‌های شما را تحریک کرده و روند بهبودی را به تأخیر بیندازند.

زمانی که میتوان غذاهای معمولی مصرف کرد

بازگشت به رژیم غذایی عادی پس از جراحی ایمپلنت به عوامل مختلفی بستگی دارد. اینکه اگر استخوان فک شما از تراکم کافی برخوردار باشد، ایمپلنت به سرعت التیام یافته و زودتر می‌توان از غذاهای معمولی استفاده کرد.همچنین تعداد ایمپلنت های دریافتی نیز تاثیر گذار است و هرچه تعداد بیشتردندان‌های ایمپلنت شده بیشتر باشد، نیاز به زمان بیشتری جهت بهبود آنها است. به طور کلی، حداقل دو هفته طول می‌کشد تا ایمپلنت‌های دندانی به اندازه کافی التیام یابند و برای جویدن غذاهای سفت و جویدنی آماده شوند.در این دو هفته، باید رژیم غذایی نرم مصرف کنید که شامل غذاهای پخته شده، له شده و مایعات باشد.پس از دو هفته، می‌توانید به تدریج غذاهای سفت‌تر را به رژیم خود اضافه کنید.با این حال، هنوز باید از غذاهای تند، اسیدی، سفت و چسبنده خودداری کنید.بهتر است تا شش هفته پس از ایمپلنت، از مصرف غذاهای بسیار سفت مانند آجیل، میوه‌های خام و سبزیجات سفت خودداری کنید.

نشانه های آمادگی برای مصرف غذاهای عادی

دانستن زمان مناسب برای بازگشت به رژیم غذایی عادی بعد از ایمپلنت دندان بسیار مهم است.مصرف زودهنگام غذاهای سفت و جویدنی می‌تواند به ایمپلنت‌ها و لثه‌های شما آسیب برساند و روند بهبودی را به تأخیر بیندازد. برخی از نشانه‌هایی که نشان می‌دهند برای مصرف غذاهای عادی آماده هستید شامل:

 • کاهش درد و تورم: اگر درد و تورم ناشی از جراحی ایمپلنت به طور قابل توجهی کاهش یافته باشد، احتمالاً برای مصرف غذاهای عادی آماده هستید.
 • بهبودی لثه‌ها: لثه‌های شما باید به رنگ صورتی سالم برگردند و خونریزی آنها متوقف شده باشد.
 • حالت عادی دهان: دهان شما باید احساس راحتی داشته باشد و هیچ زخم یا التهابی در آن مشاهده نشود.
خانومی در حال لبخند و در اختیار داشتن ماکت ایمپلنت

نتیجه گیری

ایمپلنت دندان راه حلی ایده‌آل برای جایگزینی دندان‌های از دست رفته و بازگشت به لبخندی زیبا و عملکردی است. این روش با قرار دادن ریشه‌های مصنوعی فلزی (ایمپلنت) در استخوان فک انجام می‌شود که مانند دندان‌های طبیعی عمل می‌کنند. ایمپلنت‌ها بسیار بادوام و ماندگار هستند و می‌توانند کیفیت زندگی شما را به طور قابل توجهی بهبود بخشند. دکتر حمیدرضا افضلی، متخصص برجسته ایمپلنتولوژی، بر اهمیت رعایت دقیق توصیه‌های تغذیه‌ای پس از جراحی تأکید دارد. وی معتقد است که بیماران با پیروی از یک رژیم غذایی مناسب و مراقبت‌های بهداشتی دقیق، می‌توانند به نتایج بهتر و ماندگارتری در درمان ایمپلنت دندان دست یابند. از این رو، مشورت با پزشک و پیروی از دستورالعمل‌های او برای تضمین سلامت و دوام ایمپلنت‌ها بسیار حائز اهمیت است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا