اخبار حوادثمنتخب سردبیر

درگیری در مرز ایران و افغانستان + فیلم کامل تیراندازی بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی

فیلم کامل تیراندازی بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در مرز ایران و افغانستان

طالبان - درگیری در مرز ایران و افغانستان + فیلم کامل تیراندازی بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی

رسانه‌های محلی افغانستان از درگیری در مرز مشترک با ایران خبر دادند و ‌اعلام کردند که این درگیری در منطقه ماککی ولسوالی کنم ولایت نیمروز بین نیروهای امارت اسلامی و مرزبانان ایرانی رخ داده است.

فیلم کامل وقوع درگیری در مرز ایران و افغانستان با طالبان

جزئیات رسمی از درگیری در مرز ایران و افغانستان

در اطلاعیه مرکز اطلاع رسانی مرزبانی سیستان و بلوچستان آمده است: پیش از ظهر امروز مرزبانان جان برکف هنگ مرزی زابل با افراد مسلح ناشناس که قصد ورود به خاک جمهوری اسلامی ایران را داشتند، در نقطه صفر مرزی درگیر که منجر به تبادل آتش و درگیری مسلحانه شد.

این اطلاعیه می افزاید: در این درگیری، مرزبانان با برتری آتش سنگین و تحمیل تلفات، خسارات جدی را به آنان وارد کردند.
در این اطلاعیه آمده است: مرزداران غیور مرزبانی استان سیستان وبلوچستان با اقدامات عملیاتی و تشدید پوشش منطقه به حراست از مرزها پرداختند.

علت درگیری امروز با طالبان ؛ تیراندازی ادامه دارد

صبح امروز درگیری مسلحانه‌ای بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی در مرز نیمروز در منطقه ماککی ولسوالی کنگ ولایت نیمروز صورت گرفت.

این درگیری هنوز ادامه دارد و بنا به گفته محمد سرگزی نماینده زابل صدای تیراندازی شدید در قریه وکیل ولسوالی کنگ ولایت نیمروز همچنان شنیده می‌‍‌شود. 

نماینده زابل درباره دلیل درگیری در مرز نیمروز گفت:‌ در تماسی که برای گرفتن اطلاعات درگیری در مرز نیمروز گرفته‌ام همچنان صدای تیراندازی را می‌شنیدم. این درگیری از صبح شروع شده هنوز هم ادامه دارد.

محمد سرگزی ادامه داد:‌ برخی از افرادی که به سوی ایران موارد مخدر حمل می‌کردند که مرزبان ایرانی برای مقابله با آنها درگیر شده‌اند. طرف طالب نیز به حمایت از گروه‌های موادمخدری تیراندازی کرده‌اند.

طالبان - درگیری در مرز ایران و افغانستان + فیلم کامل تیراندازی بین نیروهای طالبان و مرزبانان ایرانی

او اضافه کرد:‌ قرار است ملاقات مرزی میان طرف ایرانی و طالبان صورت گیرد و امیدواریم که به زودی این درگیری‌ها تمام شود.

نماینده زابل درباره درگیری‌های پراکنده نوار مرزی سیستان و بلوچستان اینگونه گفت: یک سری درگیری‌های پراکنده در نوار مرزی وجود دارد. عمدتا هم به احداث دیوار مرزی در خاک ما بر می‌گردد. به این صورت که ما در برخی از جاها در مرز سیستان دیوار مرزی را در فاصله حدود ۱۰۰ متری خط مرزی احداث کرده‌ایم و بعضا در طول این ایام به صورت غیر متمرکز اعلام کرده‌اند که مرز شما دیوار مرزی است. در حالی که این دیوار ارتباتی به خط مرزی ندارد اما طرف افغان در ترددهای آن سوی مرز به نوعی مداخله می‌کنند و گاه هم این دیوار را به عنوان مرز اشتباه می گیرند.

سرگزی گفت:‌ در چند وقت گذشته برای تثبیت حاکمیت خاک خودمان، تردد مرزنشینان کشاورز که در افغانستان زمین‌های کشاورزی دارند به آن سوی مرز ممنوع شده است. این ممنوعیت تحرکات طرف افغانی را بیشتر کرده است. 

5/5 - (4 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا