تکنولوژی و فناوری

چراغ های پارکی مدرن جایگزین روشنایی های قدیمی

امروزه استفاده از چراغ های پارکی مدرن در محیط بیرون ساختمان‌ها بسیار زیاد شده و مورد توجه قرار گرفته است. ماهیت چراغ پارکی مدرن از نوع اولیه چراغ پارکی نشات گرفته و جدیدترین نوع از چراغ‌های پارکی به شمار می‌آید. چراغ‌های پارکی مدرن مشخصات منحصر به فردی دارند و این ویژگی‌ها آنها را از مدل‌های پیشین متمایز نموده است. ظاهر این چراغ‌های جدید مهمترین ویژگی است که مدرنیزه شده و در سبک معماری امروز بسیاری از ساختمان‌ها، جایگاه مناسبی را به خود اختصاص داده است.

در این مقاله چراغ های پارکی به روز و ویژگی‌هایشان را مورد بررسی قرار خواهیم داد تا با اطمینان، مدل مورد نظر خود را انتخاب و نسبت به خرید چراغ پارکی مدرن اقدام نمایید.

- چراغ های پارکی مدرن جایگزین روشنایی های قدیمی

مشخصات انواع چراغ پارکی مدرن

 • طراحی مدرن بدنه
 • تجهیزات و نوع قطعات به کار رفته
 • تکنولوژی ساخت
 • استفاده از ال ای دی به جای لامپ های قدیمی

طراحی جدید بدنه چراغ‌های پارکی مدرن نسختین فاکتور تفاوت آنها با نوع قدیمی‌تر است. شاید در مدل‌های مختلف دیگر این چراغ‌ها، اختلاف در تجهیزات و نوع قطعات به کار رفته در چراغ‌ها باشد. از نظر کلی چراغ‌های پارکی مدرن نیز مانند دیگر وسایل نورپردازی، جهت روشنایی و زیبایی محیط استفاده می‌شوند. اما تکنولوژی مدرنی که در ساخت این نوع چراغ‌ها دخیل است، سبب می‌شود نورپردازی به شکلی زیباتر در شب و در فضاهای باز، مثل پارک‌ها و حیاط خانه‌ها اجرا شود و قطعاً نتیجه بهتری را به همراه دارد.

انواع چراغ حیاطی و پارکی جدید

چراغ‌های پارکی مدرن نیز مانند دیگر محصولات برقی، دارای انواع مختلفی هستند. در ادامه به هریک از انواع چراغ پارکی اشاره خواهیم کرد.

 • چراغ پایه دار یا چراغ های سردری که یک پایه کوتاه دارند و روی سرستون ها یا دیواری های ورودی باغ ها قرار می گیرند.
 • چراغ بدون پایه که معمولا به صورت چراغ پارکی سردری مورد استفاده قرار می گیرند.
 • چراغ چمنی که ارتفاع های مختلفی دارند و می توانند در هر قسمت از باغ یا ویلا مورد استفاده قرار گیرند.
 • چراغ دیواری با پایه دیواری، بهترین گزینه برای تامین نور دیوارها در سرتاسر باغ یا ویلا انواع چراغ دیواری حیاطی است.
 • چراغ دفنی یا همان چراغ های سولار که داخل خاک فرو می روند و انرژی خود را از نور آفتاب تامین می کنند.
 • چراغ آویز که این چراغ ها بهترین گزینه برای روشن کردن بالکن ها یا آلاچیق ها هستند.

شایان ذکر است که هریک از چراغ‌های پارکی مدرن ذکر شده، برای منظور و کاربری خاصی طراحی شده‌اند و اختلافات بسیاری با انواع قدیمی خود دارند. در مورد تکنولوژی ساخت آنها نیز قبل‌تر توضیح دادیم، چراغ‌های مدرن از نظر طراحی و تکنولوژی نسبت به چراغ‌های قدیمی، بسیار متفاوت هستند.

images_1719730906_668102dae2629.webp

طراحی و ظاهر چراغ های پارکی مدرن

ظاهر و طراحی چراغ پارکی مدرن باعث شده که تفاوت را احساس کنید، در روند تولید این محصولات روشنایی جدید از اشکال پیچیده‌تر و طراحی حرفه‌ای‌تر استفاده شد است. با مقایسه دو نوع جدید و قدیم متوجه می‌شوید که طراحی نوع قدیمی‌تر چقدر ساده و بی‌آلایش بوده است، به همین دلیل تنوع آنها در بازار نسبت به امروز کمتر بود. زیبایی محیط بیرون امروز مدیون این طراحی جدید در انواع چراغ پارکی مدرن است.

بگذارید با یک مثال این توضیح را برای شما مشخص سازیم، چراغ‌های پارکی چوبی قدیمی را با چراغ‌های چوبی جدید مقایسه کنید. مدل‌های قدیمی از یک بدنه چوبی صاف تشکیل می‌شدند که ظاهر جذاب و طراحی خاصی نداشتند. انگار که طراح یک تنه درخت را صاف کرده و به آن لامپ وصل کرده باشد. حتی پخش نور نیز در این نوع چراغ‌ها معمولی و یکنواخت انجام می‌شد. اکنون طراحی مدرن چراغ‌های پارکی چوبی کاملا برعکس گذشته انجام می‌شود و پیچ و تاب‌های بی‌نظیری در طراحی آنها مشهود است. در برخی از آنها چوب‌ به صورت مشبک بریده می‌شود و این طراحی در خروج نور از محفظه تاثیر می‌گذارد و جلوه‌ای خاص ایجاد می‌کند. در مجموع چراغ پارکی مدرن نه تنها یک ابزار روشنایی است، بلکه وسیله‌ای برای نورپردازی نیز محسوب می‌شود. با در نظر گرفتن این توضیحات، طراحی چراغ پارکی پلاستیکی و فلزی از جمله وجوه تمایز این چراغ‌ها با چراغ پارکی‌های قدیمی‌تر به شمار می‌رود.

جنس چراغ پارکی مدرن

هنگام ساخت و تولید انواع چراغ پارکی مدرن مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود. این موضوع باعث ایجاد تفاوت‌های چراغ‌های جدید با قدیمی‌تر شده است. مثلاً لامپ چراغ‌های پارکی مدرن ال ای دی است که فاکتورهایی همچون  نورپردازی بهتر و مصرف پایین‌تر را به همراه دارد. جنس بدنه و پایه انواع چراغ پارکی مدرن هم یکی دیگر از عوامل تعیین کننده تفاوت‌ها است که با توجه به شرایط آب و هوایی منطقه تعیین می‌شوند.

پایه چراغ پارکی

پایه چراغ‌های پارکی مدرن یکی از بخش‌هایی است که در ظاهر و کیفیت نورپردازی چراغ تاثیر گذار خواهد بود. در واقع پایه یکی از مهمترین بخش‌های چراغ به شمار می‌آید که جلوه زیباتری به چراغ و محیط اطراف آن خواهد داد. در طراحی انواع چراغ پارکی مدرن، خوشبختانه، پایه نقش اساسی ایفا می‌کند و سبب شکوفایی خلاقیت و زیباسازی خواهد شد.

ویژگی‌های مثبت کاربرد انواع چراغ پارکی مدرن

 در مجموع کاربرد انواع مختلفی از چراغ‌های پارکی مدرن مزیت‌های زیادی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم:

 • این نوع چراغ‌ها در میزان مصرف برق صرفه جویی می‌کنند و در نتیجه هزینه کمتری نیز برای این منظور پرداخت می‌گردد.
 • از طرف دیگر قدرت و کیفیت نورپردازی در این چراغ‌ها بسیار بیشتر از چراغ‌های قدیمی‌تر است. در واقع به کمک‌ چراغ پارکی مدرن می‌توان شعاع بیشتری از محیط را با لامپ‌های کمتری، روشنایی بخشید.
 • همچنین با توجه به میزان مصرف انرژی چراغ‌های مدرن، هزینه مورد نیاز برای روشنایی شهرها و فضاهای سبز نیز به طور کلی کاسته خواهد شد.
 • علاوه ‌بر آن استفاده از این نوع چراغ‌ها در زیباسازی شهری و محیطی نیز اثر مثبتی دارند.
images_1719730932_668102f40b443.webp

با توجه به توضیحات بالا و مزایای کاربرد انواع چراغ پارکی مدرن، اکنون باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید جای چراغ‌های قدیمی را با انواع جدید عوض کنید یا خیر! در نظر گرفتن اینکه هزینه برق چراغ‌های پارکی مدرن بسیار کمتر خواهد بود، به نوبه خود نقطه رضایت بخشی برای نتیجه گیری است. در کنار این ویژگی، زیبایی محیط بیرون شما نیز ملاک است و همیشه روشنایی مطلوب‌تری را در فضای بیرون ساختمان تجربه خواهید کرد. برای انتخاب و خرید چراغ های پارکی در هر مدل و هر قیمتی با برندهای مورد اعتمادتان به سایت لایت هوم مراجعه نمایید.

این مقاله توسط ” نجوا ایزدی ” نوشته شده است.

5/5 - (1 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا