سایر

آموزش و دانشگاه‌های سمنان: مراکز آموزش عالی و تحصیلاتی

بسیاری از دانشجویانی که از شهرهای دیگر با هدف تحصیل به سمنان آمده‌اند، اغلب آن‌ها با تهیه بلیط قطار سمنان شیوه رفت‌وآمد خود را تعیین کرده‌اند. این شیوه هم راحتی بیشتری دارد و هم قیمت منصفانه‌تری.

- آموزش و دانشگاه‌های سمنان: مراکز آموزش عالی و تحصیلاتی

دانشگاه، از مهم‌ترین انتخاب‌های داوطلبان کنکور برای تحصیل است. دورشدن از خانواده و زندگی در یک شهر دیگر، تجربه‌ای متفاوت برای افراد می‌سازد. سمنان ازجمله شهرهایی در ایران است که افراد زیادی متقاضی ورود به مراکز آموزشی آن هستند. در واقع وضعیت آموزشی این شهر از رتبه بالایی برخوردار است. به‌علاوه شهر سمنان را که با نام شهر اخلاق هم می‌شاسند، مردمانی خون‌گرم و مهمان‌نواز و جاذبه‌های زیادی را در دل خود دارد که می‌تواند مقصد گردشگری بسیاری از مسافران باشد. خیلی از افرادی که اقدام به خرید بلیط قطار سمنان می‌کنند، دانشجویان شهرهای دیگر هستند که برای تحصیل، دانشگاه‌های سمنان را انتخاب کرده‌اند.

وضعیت دانشگاه های استان سمنان و مراکز اموزش عالی تحصیلاتی

در استان سمنان، تعداد 26 مرکز علمی و دانشگاهی تعریف شده است. دانشگاه‌های این استان صاحب امتیاز 46 ژورنال تخصصی علمی هستند. سمنان میزبان 109 همایش علمی و تخصصی و 12 سخنرانی علمی است. پژوهشگران دانشگاه و مراکز علمی این استان، تاکنون 66458 مقاله علمی شامل 14030 مقاله ژورنالی، 33718 مقاله در همایش‌های علمی داخلی و 14030 مقاله بین‌المللی منتشر کرده‌اند.

براساس آخرین سرشماری در سال 1397 تعداد 65,589 دانشجو در دانشگاه‌های سمنان مشغول تحصیل بودند و مسلما تاکنون تعداد آن‌ها افزایش هم یافته است. به همین دلیل، آمار خریدهای بلیط قطار سمنان تقریبا در هر فصلی از سال بالاست؛ چون دانشجویان رفت‌وآمد زیادی به این شهر دارند.

3 دانشگاه برتر استان سمنان در سال 1402

- آموزش و دانشگاه‌های سمنان: مراکز آموزش عالی و تحصیلاتی

از زمانی که اولین مرکز آموزش عالی در شهر سمنان فعالیت خود را آغاز کرد، حدود 43 سال می‌گذرد. مدرسه عالی تکنولوژی سمنان به‌عنوان اولین مرکز آموزش عالی این شهر در سال 1353 بنا شد و بعداز پیروزی انقلاب این مرکز با جذب دانشجو در 2 رشته کارشناسی الکترونیک و عمران، در سال 1367 به مجتمع آموزش عالی تبدیل شد و در سال 1372 با افتتاح دانشکده‌های مهندسی، تربیت دبیر و آموزشکده دامپزشکی به دانشگاه سمنان ارتقا پیدا کرد.

هم‌اکنون دانشگاه سمنان به‌ دانشگاه مادر و منتخب استان با رتبه 46 در سراسر کشور تبدیل شده است. بعداز آن، می‌توان دانشگاه صنعتی شاهرود با رتبه 89 در کل کشور و دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با رتبه 103 در کل کشور را معرفی کرد.

معرفی سایر دانشگاه های استان سمنان

تعداد متقاضیان رزرو بلیط قطار بالاست چون در واقع، مراکز تحصیلی زیادی در این استان وجود دارد و اغلب کسانی که در رفت‌وآمد به آن هستند، جزء دانشجویان محسوب می‌شوند. در ادامه، مابقی دانشگاه‌های سمنان را معرفی کرده‌ایم.

 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شاهرود
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهمیرزاد
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار
 • دانشگاه آزاد اسلامی واحد مهدیشهر
 • دانشگاه پیام نور واحد دامغان
 • دانشگاه پیام نور واحد شاهرود
 • دانشگاه پیام نور واحد گرمسار
 • دانشگاه دولتی دامغان
 • دانشگاه دولتی سمنان
 • دانشگاه دولتی صنعتی شاهرود
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شاهرود
 • دانشگاه غیردولتی ـ غیرانتفاعی ایوانکی
 • دانشگاه دولتی فرزانگان سمنان
 • دانشگاه دولتی گرمسار
 • مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی سمنان
 • مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی شاهرود
 • مرکز ترویج و توسعه تکنولوژی کشاورزی دامغان
 • موسسه آموزش عالی ادیبان گرمسار
 • موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی شاهرود
 • موسسه غیرانتفاعی آموزش عالی علاءالدوله سمنانی گرمسار

درباره موقعیت جغرافیایی سمنان بیشتر بدانید

سمنان، بزرگ‌ترین شهر استان سمنان است که در شمال دشت کویر و جنوب رشته‌کوه البرز و در مسیر تهران به مشهد قرار دارد. این شهر از شرق با شهرهای دامغان و شاهرود، از شمال با درجزین، مهدی‌شهر و شهمیرزاد و از غرب با سرخه همسایه است.

به‌طور کلی استان سمنان دارای 8 شهر است که شهر سمنان به‌عنوان مرکز استان دقیقا در وسط سایر شهرستان‌ها قرار دارد. یکی از مهم‌ترین دلیل سفر توریست‌ها به سمنان، نزدیکی آن به تهران، شمال، یزد و مشهد است. آن‌ها ترجیح می‌دهند در راه رفت یا برگشت از این شهرها سفری هم به این منطقه داشته باشند.

چرا رزرو بلیط قطار سمنان و رفت و آمد در مسیر ریلی بهتر است؟

- آموزش و دانشگاه‌های سمنان: مراکز آموزش عالی و تحصیلاتیمسیر ریلی شهرهایی که به مقصد سمنان خطوط ریلی دارند، می‌توانند از پرطرفدارترین مسیرها در ایران باشند. چه بخواهید برای گردش راهی سفر شوید، چه ماموریت اداری و چه تحصیلی، تهیه بلیط قطار سمنان یک گزینه مقرون‌به‌صرفه خواهد بود.

در واقع هزینه سفر همواره مهم‌ترین مسئله برای مسافران است. خیلی از مسافران برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها هنگام سفر در ایران، قطار را به‌عنوان ارزان‌ترین راه انتخاب می‌کنند. شرکت‌های ناوگان ریلی کشور هم با توجه به نیاز مسافران به‌ویژه دانشجویان که رفت‌وآمد زیادی به این شهر دارند، تلاش می‌کند تا خدمات خوبی را در حوزه حمل‌ونقل ریلی به مسافران ارائه دهند.

پر تردد ترین مسیرهای ریلی به مقصد سمنان

مسافت میان برخی شهرها تا سمنان، از پرترددترین مسیرهایی است که انواع شرکت‌های ریلی در آنجا خدمات‌رسانی می‌کنند. تعداد و تنوع بالای قطارهای موجود در مسیر تهران ـ سمنان، مشهد ـ سمنان، شاهرود ـ سمنان و دامغان ـ سمنان باعث می‌شود تا شما هیچ محدودیتی در تهیه بلیط و جابه‌جایی‌های اضطراری خود نداشته باشید.

رزرو بلیط قطار سمنان در فلای تودی

یکی از مسائلی که قطعا هنگام تصمیم‌گیری برای سفر با قطار ذهن‌تان را مشغول می‌کند، خرید بلیط است. در گذشته که تکنولوژی تا این حد پیشرفته نبود، برای خرید بلیط حتما باید به شرکت‌های مسافربری مراجعه می‌کردید. این شرکت‌ها نیز ممکن بود شلوغ باشند و نتوانند خدمات مورد نظرتان را به شما عرضه کنند یا حتی ممکن بود مجبور شوید که در صف‌های طولانی و خسته‌کننده مدت‌زمان زیادی بایستید.

امروز با فلای تودی دیگر نیازی نیست که نگران خرید بلیط قطار و زمانی که باید صرف مراجعه حضوری کنید باشید؛ چراکه عملیات رزرو بلیط در کوتاه‌ترین زمان ممکن برای شما انجام خواهد شد. شما در سایت فلای تودی می‌توانید گزینه‌های مختلف پیش رو را با قیمت‌ها و زمان حرکت هرکدام ببینید و مورد مناسب خودتان را از بین آن‌ها انتخاب کنید.

جمع‌بندی

خرید و فروش تعداد زیادی بلیط قطار سمنان توسط دانشجویان انجام می‌شود. همان‌طور که در این مقاله خواندید، وجود تعداد بالای مراکز عالی تحصیلی در این استان، نشان از زیادبودن دانشجویانی دارد که این استان را برای ادامه تحصیل انتخاب کرده‌اند.

رفت‌وآمد به سمنان با خودروی شخصی و هواپیما برای هرکسی مقدور نیست. اما قطار وسیله‌ای است که هم قیمت به‌صرفه‌ای دارد و هم راحتی بیشتری را فراهم می‌کند. آیا شما تابه‌حال تجربه سفر به شهرستان‌های این استان را داشته‌اید؟ با چه روشی؟

لطفا امتیاز دهید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا