اخبار سیاسی

طرح جدید اتباع افغانی و خارجی؛ حق سکونت در این مکان ها رو ندارید!

وزیر کشور، بر اساس طرح جدید و بخاطر امنیت اتباع خارجی و افغانی حق سکونت در برخی مناطق را ندارند.

آخرین اخبار اتباع افغانی و خارجی - جدیدترین ها - طرح جدید اتباع افغانی و خارجی؛ حق سکونت در این مکان ها رو ندارید!

به گزارش راشدون درباره آخرین وضعیت اجرای طرح خروج اتباع خارجی از اطراف حرم شاهچراغ گفت: براساس طرح ساماندهی اتباع خارجی، باید امنیت برخی مراکز تامین شود و اتباع خارجی در برخی نقاط نباید باشند.

وی ادامه داد: این طرح در سطح استانداری ها و فرمانداری های برخی شهرها در حال انجام بوده و در چارچوب ساماندهی اتباع خارجی، اقداماتی که برای افزایش امنیت لازم است، اجرا می‌شود.

خروج اتباع خارجی از اطراف حرم شاهچراغ پس از دومین حمله تروریستی به این مکان (در روز ۲۲ مرداد) گرفته شد. بهرنگ قربانی مدیر کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس روز اول شهریور اظهار کرد:« این تصمیم به دنبال حادثه تروریستی اخیر در حرم مطهر شاهچراغ (ع) اتخاذ شده و بر اساس آن مالکان منازل مسکونی محدوده اطراف حرم اجازه واگذاری منازل خود را چه به شکل رهن یا اجاره به اتباع بیگانه را نخواهند داشت. این مسئله به شکل پیامک برای شهروندان ارسال شده و به زودی به اتباع نیز اعلام خواهد شد که حق سکونت در این محدوده را ندارند و در یک بازه زمانی ۲۰ تا ۳۰ روزه باید نسبت به تخلیه این مکان ها اقدام کنند.»

در ادامه هم اداره کل امور اتباع و مهاجرین خارجی استانداری فارس در اطلاعیه‌ای که در روز سوم مهر منتشر شد، اعلام کرد که اتباع خارجی ساکن در منطقه هشت شهرداری شیراز و اطراف حرم مظهر شاهچراغ (ع) حداکثر تا ۱۴ مهرماه فرصت دارند که نسبت به تخلیه منازل مسکونی و واحدهای صنفی این محدوده اقدام کنند.

وزارت اطلاعات در روز ۲۷ مرداد سال جاری در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که عاملان دو حادثه تروریستی شاه‌چراغ از اتباع خارجی بوده‌اند. در این اطلاعیه آمده است که « در مجموعه عملیات‌های معطوف به واقعه‌ سال گذشته، ۲۶ عامل تکفیری دستگیر شدند که جملگی، غیرایرانی و از ملّیت‌های جمهوری آذربایجان، تاجیکستان و افغانستان بودند.»

این اطلاعیه افزوده است که «عامل عملیات تروریستی اخیر(حادثه دوم) دقیقاً از سنخ همان تروریست‌های تکفیری پیش‌گفته است که با کمال تأسف و دریغ به داخل کشور رخنه نموده است. او نیز همچون تروریست معدوم سال گذشته، تبعه‌ کشور تاجیکستان است که از طریق سکوی خارجی تلگرام با گروهک داعش آشنا و جذب آن شده است. وی برای ورود به ایران از کشورهای تاجیکستان، ترکیه و پاکستان عبور کرده، سپس در ولایت بدخشان افغانستان آموزش دیده و از مرزهای شرقی به‌طور غیرقانونی وارد کشور شده است. در ایران از طریق همان سکوی خارجی (تلگرام) با سرپُل‌های هدایت‌کننده‌ عملیات برای دریافت دستورالعمل و اسلحه در ارتباط بوده و نهایتاً در تاریخ یکشنبه ۲۲ مرداد ماه دست به عملیات تروریستی زده است. »

افغانستانی‌های مهاجر شناسنامه‌ ایرانی می‌گیرند؟ | با ایجاد تفرقه به شدت برخورد می کنیم

احمد وحیدی وزیر کشور صبح امروز در بدو ورود به استان مرکزی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: ورود مهاجرین اتباع کشور افغانستان یک موضوع قدیمی و در نتیجه سیاست‌های غلط استکبار جهانی است که سبب بروز مشکلات داخلی این کشور شده که برای برخورداری از امکانات وارد ایران شده‌اند.

وی افزود: مردم و اتباع مهاجر کشور افغانستان انسان‌های شریفی هستند، اینکه افرادی تلاش کنند با ارائه آمارهای غلط قصد ایجاد تفرقه بین برادران افغانستانی با ملت شریف ایران در نقاطی که مهاجرپذیر هستند داشته باشند، محکوم است و با جدیت با آنها برخورد می‌شود.

وحیدی تصریح کرد: آمارهای ارائه شده به هیچ عنوان درست نیست، برخی افراد فرق شناسه با شناسنامه را نمی‌دانند و اخیرا اعلام کرده‌اند که کشور قصد صدور شناسنامه برای مهاجران افغانستانی دارد در صورتی که این مهم واقعیت ندارد و مانند قبل برای آنها شناسه صادر می‌شود. هیچ شناسنامه‌ای برای افغانستانی‌های مهاجر صادر نمی‌شود و تنها صدور شناسه یا کد شناسایی برای مهاجران مجاز در دستور کار است.

5/5 - (2 امتیاز)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا