احکام نگاه کردن

عورت چیست؟ محدوده عورت زن و مرد کجاست؟

عورت - عورت چیست؟ محدوده عورت زن و مرد کجاست؟

تعریف عورت

پرسش :عورت به کدام قسمت از بدن گفته می شود؟
آیت الله مکارم شیرازی :به آلت تناسلی و محل دفع مدفوع، عورت گفته می شود و احتیاط واجب آن است که فاصله بین این دو و مقداری از اطراف آنها نیز پوشانده شود.

محدوده عورت کجاست و حکم نگاه همجنس به آن

پرسش :محدوده عورت و حکم نگاه به آن را بیان کنید؟
آیت الله مکارم شیرازی: هر چند عانه (جای که مو میروید) و باسن جزء عورت نیست ولی احتیاط واجب آن است که دو همجنس به محدوده بین دو عورت یکدیگر نیز نگاه نکند و در هر حال اگر به قصد لذّت باشد و یا مفسده داشته باشد حرام است.

حکم نگاه کردن به عورت دیگران

پرسش :نگاه کردن به عورت دیگران چه حکمی دارد؟
آیت الله مکارم شیرازی: نگاه كردن به عورت ديگرى حرام است هر چند در آئينه يا آب صاف و مانند آن باشد خواه محرم باشد يا نامحرم، مرد باشد يا زن و احتياط واجب آن است كه به عورت بچه ممیز نيز نگاه نكند، ولى زن و شوهر مى ‏توانند به تمام بدن يكديگر نگاه كنند.

تعریف عورت/ محدود عورت زن و مرد کجاست؟

عورت در لغت به آلت تناسلی مرد و زن و نیز آنچه انسان از آشکار شدنش شرم دارد، اطلاق می‌گردد. مراد از آن در کلمات فقها قُبُل و دُبُر است. قُبُل در مرد عبارت است از آلت تناسلی و بیضتین؛ و در زن آلت تناسلی. و دُبُر در مرد و زن، حلقه مَخرج مدفوع است.
تعریف عورت به قُبُل و دُبُر مشهور میان فقها است؛ لیکن برخی قدما عورت را به محدوده بین ناف و زانو تعریف کرده‌اند.
البته عورت در زن در دو وضعیت نماز و مواجهه با نامحرم تعریفی دیگر نیز دارد که عبارت است از همه اندام زن جز صورت ، مچ دست تا سر انگشتان و مچ پا تا سر انگشتان از این رو، برخی عورت زن را به عورت نگاه و عورت نماز تقسیم کرده، عورت نگاه را به قُبُل و دُبُر و عورت نماز و نیز عورت نسبت به نامحرم را به تمامی بدن او جز آنچه استثنا شده تعریف کرده‌اند.

حکم نگاه کردن به آلت تناسلی و عورت زن و مرد

آلت تناسلی و مخرج مدفوع (غائط ) اصطلاحاً “عورت” گفته می شود. حضرت امام در بیان مراد از عورت مرد فرموده اند: ” عورت مرد که در نماز واجب است به پوشاند همان مقدارى است که نگاه کردن به آن حرام است، یعنى پشت و پیش او که عبارت از دبر و آلت رجولیت و بیضتین باشد، واجب است بپوشاند.

از نظر اسلام نگاه کردن مرد به بدن زن نامحرم (به جز صورت به مقداری که واجب است در وضوء شسته شود و دستها تا مچ) حرام است حتی اگر به آلت تناسلی او نگاه نکند. همچنین نگاه به عورت دیگرى حرام است و فرقی نمی کند که زن به عورت زن یا مرد نگاه کند یا مرد به عورت مرد یا زن نگاه کند در هر صورت نگاه کردن حرام است و تنها دو مورد استثناء شده است:

1. زن و شوهر مى‏توانند به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند. حضرت امام ره در این زمینه فرموده اند: “نگاه کردن به عورت دیگرى حرام است، اگر چه از پشت شیشه یا در آیینه یا آب صاف و مانند اینها باشد و احتیاط واجب آن است که به عورت بچه ممیز هم نگاه نکنند ولى زن و شوهر مى‏توانند به تمام بدن یکدیگر نگاه کنند.

2. نگاه کردن پزشک به عورت فرد مریض برای معالجه. حضرت امام ره در این زمینه فرموده اند: ” اگر انسان براى معالجه کسى ناچار شود که به عورت او نگاه کند بنا بر احتیاط واجب باید آیینه را در مقابل گذاشته و در آن نگاه کند ولى اگر چاره‏اى جز نگاه کردن به عورت نباشد اشکال ندارد. 

البته اگر مراد از باسن بالای ران و غیر موضع خروج مدفوع باشد زن می تواند به باسن زن دیگر بدون قصد شهوت نگاه کند و مرد نیز می تواند بدون قصد شهوت به باسن مرد دیگر نگاه کند.

4.7/5 - (11 امتیاز)

‫5 نظرها

 1. آیا متاسفانه اجرای این از واجبات جدید است و صلاحیتی وجود ندارد ؟!
  در تلویزیون بطور واضح است عورت مرد متاسفانه نمایش داده میشود و رسانه ها شروع به انتشار بیشتر موارد مشابه نموده اند (در برنامه مستندی لباس و شلوار مردانه نازک و بدن نما در نور که لباس را نامرعی نمود ،نمایش داده شد)
  در تبلیغات تلویزیونی و رسانه ها برنامه های برون مرزی و ایرانی هر دو پخش از این کشور جدید با منطق کفر آمیخته جدید، نامحرمان ارتباط غیر شرعی دارند که طبق هیچ آیینی حتی نهی لیست قابل توجیه نیست

 2. سلام نگاه کردن به بدن خود بدون لباس بیشتر قسمت بالاتنه برای ساختن تخیلات جنسی اشکال شرعی داره؟(مرجع تقلید آقای مکارم)

  1. سلام؛ این کار میتواند مقدمه ای برای خود ارضایی باشد و نباید تخیل خود را تهییج کنید برای شهوانی شدن

 3. سلام میخواستم بدونم اگر به عورت مردی نگاه کنیم چه کار کنیم که این گناهمان را جبران کنیم

  1. سلام، همین که پشیمان شوید و دیگر قصد تکرار نداشته باشید و استغفار و توبه کنید ، ان شاء الله مورد مغفرت قرار می گیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا